Kredi Kartının Asgari Ödemesini Yapmak Faiz İşlemesini Durdurur Mu?

 

Kredi kartları artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Nakit kullanmaktansa artık daha çok kredi kartlarını kullanmayı tercih ediyoruz. Taksitli alışveriş yapmamızı sağlaması ve kazandırdığı ek puanlarda kullanıcıları için cazip gelmektedir. Yalnız her dönem borcunu ödeyenler için sorun bulunmamakla beraber aylık olarak asgari ödemesini yapanlar için yansıması farklıdır. Asgari ödeme tutarı olarak bahsedilen kredi kartı dönem borcunuzun belirli kriterlere göre belirlenmiş yüzdelerde olan ödenmesi gereken en az miktardır. Kredi kartlarının kullanıma açıldığı başlangıç tarihinden itibaren bir yıllı sürenin dolmasına kadar geçen süre içersindeki asgari ödeme oranı %40’ dan az olamaz. İlk yıl bittikten sonraki zamanda bu oran müşterilerin kredi kartı limitlerine göre dönem borçlarının %22’sinden az olmayacak şekilde kademeli olarak değişmektedir.

Kredi kartının asgari ödemesini yapmak faiz işlemesini durdurur mu? Cevabı kesinlikle hayır durdurmazdır. Ayrıca asgari ücreti ödemiş olmanız sizi bankaların gecikme listesine girmekten, kredi talebinde bulunduğunuzda kredi notunuzun düşmesinden kurtarmaz. Gecikme listesine ve sizi yasal takip sürecinden kurtulmak için ödemelerinizi daima düzenli olarak yapmaya çalışın. Düzenli olarak dönem borçlarınızı öderseniz eğer faiz ödemesinden de kurtulmuş olursunuz. Fakat dönem borcunuzu ödemek yerine asgari ödeme tutarını ödemeye devam ettiğiniz sürece bir nevi düzenli faiz ödemeye devam edeceksiniz anlamına gelmektedir. Bir şeyi de unutmadan ekleyelim bankaların en sevdiği müşteri tipleri asgari ödeme yapan müşterilerdir. Bu şekilde ödeme yaparlarken faizleri daima ödemiş olurlar.

Bu makalemde sizlere Kredi Kartının Asgari Ödemesini Yapmak Faiz İşlemesini Durdurur Mu? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Ülkenin Kredi Notu Nasıl Belirlenir? başlıklı makalemizde kredi notu, ülke kredi borcu ve ülke kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.