Kredi Kartınızla Sizden Habersiz Alışveriş Yapılmış Ne Yapmalısınız?

Kredi kartınız ile alışveriş yaparken mutlaka dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde kart bilgilerinizin çalınma olasılığı çok yüksektir. Aynı şekilde kartınızı da kopyalayabilirler. Siz ekstreniz gelmeden bazen farkına bile varmazsınız. Bazen de kart bilgilerinizi çaldırdığınızda o gün içinde tüm limitinizi tamamen harcayabilirler. Kredi kartınızla sizden habersiz alışveriş yapılmış ne yapmalısınız diye baktığımızda aslında yapabileceğiniz bir şey kalmamış demektir. Kredi kartınızda bulunmakta olan kredi limitini kullanılarak işlem yapıldığını fark ettiğiniz zaman banka bu konuda mevcut sistem işleyişi içinde sorumlu olmadığını belirtir. Çünkü kart ve şifre bilgilerinizi korumakla hükümlü olan kişinin siz olduğunuzu belirtirler. Sizin yapabileceğiniz işlem is Savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmaktır. Bu durumlarda bankayla çok fazla bir işiniz bulunmamaktadır. Savcılığa suç duyurusunda bulunurken de aynen durumu açıklamanız gerekir ki Savcının işini kolaylaştırın. Savcının izleyeceği yol ise genelde şu şekildedir. Suçluyu bulabilmek için önce bankayla irtibata geçer. Resmi belgelerle hangi POS veya internet üzerinden alışveriş yapıldığı bilgisini ister. Ardından o alışveriş yapılan yerin yetkilileriyle irtibata geçer. IP bilgilerini alır, IP bilgileri geldikten sonra bunu ilgili internet servis sağlayıcısına sunar. İlgili internet sağlayıcısı da eper IP bilgileri ile onların tahsis ettiği adres bilgilerini gönderir. Savcının asıl işi bundan sonra başlamaktadır. İlgili aboneyi bulur ve sonra kolluk kuvvetlerine bilgi verir. Fakat siz yine de bu borcu ödemek zorunda kalırsınız.

Bu makalemde sizlere Kredi Kartınızla Sizden Habersiz Alışveriş Yapılmış Ne Yapmalısınız? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartının Asgari Ödemesini Yapmak Faiz İşlemesini Durdurur Mu? başlıklı makalemizde kredi kartı asgari ödemesi, kredi kartı borcu ve kredi kartı faiz tutarı hakkında bilgiler verilmektedir.