Büyükanne Maaşı Başvurusu, Koşulları, Tüm Ayrıntılar

Büyükanne Maaşı Başvurusu

Kadınların iş hayatı ile ev hayatı arasındaki tercihinde en büyük rolü çocukları oynamakta ve genelde de çalışan kadınlar tercihini, çocukları için ev hayatından yana yapmaktadır. Ancak devlet tarafından kadın istihdamının arttırılması adına her geçen gün yeni çalışmalar yürütülmekte, bunlara en son olarak; torunlarına bakan babaanne ve ananeler için maaş bağlanması adına Büyükanne Projesi adlı bir proje başlatılmıştır. Bu yazımızda sizlere büyükanne maaşı başvurusu ile ilgili olarak bilgi paylaşımında bulunarak, proje hangi illeri kapsıyor, ne kadar ödeme yapılacak gibi en çok merak edilen konular da aydınlatmaya çalışacağız.

Resmiyet Kazandı

Genel itibariyle ilk etapta sadece hakkında açıklamalar yapılan Büyükanne maaşı konusu ile ilgili olarak; projenin destekçileri ve yine bu konuda ilgili bakanlık yetkilileri tarafından bir protokol düzenlendi. İmzalanan protokol sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından pilot uygulama ile ilgili tüm ayrıntılar net bir şekilde kamu oyu ile paylaşıldı.

6 Ay ile 1 Yaş Arası Çocuklara Bakanlar

Bakılan çocuklar konusunda bir sınırlama getirilmiştir. İlk etapta bakılan çocuklar için 0 – 3 yaş aralığı konuşulmaktayken, bu yaş aralığı 6 ay ile 1 yaş arasına çekilmiştir. Yani 6 aylık bir zaman dilimi için bu maaş bağlanacaktır. Belki az olarak görülebilir ancak uygulama hali hazırda bir pilot uygulama olduğu için duruma göre bu sürenin tekrar uzaması da değerlendirilebilecektir.

Annenin Geliri Önemli

Çalışan annenin maddi durumu da büyükannenin maaş alma hakkını doğrudan etkiliyor. Eğer çalışan annenin maaşı 2 asgari ücret miktarını geçiyorsa; bu durumda büyükanne maalesef maaş alamıyor. Buradaki amaç; pilot uygulamadan daha çok dar gelirli kesimin yararlandırılması olarak karşımıza çıkıyor. Asgari Ücretin net 1404 TL olduğunu, 2 katı olan sınırında 2808 TL olduğunu yeri gelmişken hatırlatmış olalım.

Hanenin Toplam Geliri de Önem Arz Ediyor

Eğer annenin geliri 2 asgari ücret miktarını aşmıyorsa; bu durumda hane halkının toplam geliri de değerlendiriliyor. Eğer hane halkının toplam gelir miktarı 3 asgari ücreti geçiyorsa bu durumda da maalesef büyükanneler maaştan yararlanamıyor. Yine bunun sebebi dar gelirli ailelerin hedef kitle olması.

Büyükanneler Ne Kadar Maaş Alacak

Maaş konusunda da ilk etapta konuşulan asgari ücretin % 30 ‘u civarındaki rakam da netleştirilmiştir. Yapılan açıklamalara göre; büyükanne maaşı 425 TL olacaktır.

Büyükanne Maaşı Hangi İllerde Verilecek

Bu konu netleşene kadar, piyasada farklı birçok haber bulunmakta, İstanbul ve Bursa illerinin pilot bölge olacağı değerlendirilmekteydi. Ancak hükümet yetkilileri kapsamı genişleterek pilot uygulama yapılacak il sayısını artırmış ve 10 ‘a çıkarmıştır. Büyükanne Projesi kapsamına alınan pilot bölgeler; Gaziantep, Konya, Antalya, Kayseri, Sakarya, Tekirdağ, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir olarak net bir şekilde belirlenmiştir. İlk etapta 6 bin civarında ailenin Büyükanne Projesi kapsamına kabul edilmesi beklenmektedir. Projenin gidişatına göre bu sayı artabilir.

Başvuru Nasıl Yapılacak

Bunun için Bakanlık tarafından belirlenen yöntem; ilgili SGK İl Müdürlüklerine ya da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘nın web sitesi www.csgb.gov.tr adresi. Bu iki kanaldan herhangi biri vasıtasıyla başvurunuzu yapabileceksiniz. Bulunduğunuz ildeki SGK İl Müdürlüğü ‘nün yerini ve telefon numarasını bilmeyenler için pilot illerin SGK İl Müdürlüklerinin bilgilerini paylaşalım.

İstanbul SGK İl Müdürlüğü; Pürtelaş mah. Meclisi Mebusan cd. No:43 PK:34427 Fındıklı – Beyoğlu İSTANBUL – 0 212 372 10 00

Gaziantep SGK İl Müdürlüğü; Sarıgüllük Mareşal Fevzi Çakmak Bulvarı No:25/A Şehitkamil / Gaziantep – 0 342 230 18 50 – 55

Konya SGK İl Müdürlüğü; Büyükihsaniye Mh. Kazım Karabekir cd. No:56 Selçuklu KONYA – 0 332 321 83 36

Tekirdağ SGK İl Müdürlüğü; Gündoğdu Mahallesi Murat Sokak No:14 TEKİRDAĞ – 0 282 261 21 73

Antalya SGK İl Müdürlüğü; Üçgen Mah. Sokullu Cad. No: 1 Muratpaşa / ANTALYA – 0 242 310 46 46

Kayseri SGK İl Müdürlüğü; Köşk Mahallesi Talas Bulvarı No:77/A Melikgazi/KAYSERİ – 0 352 232 88 60

Sakarya SGK İl Müdürlüğü; Hızırtepe Mahallesi Kışla Caddesi No:21 Adapazarı/SAKARYA – 0 264 291 55 33

Ankara SGK İl Müdürlüğü; Remzi Oğuz Arık Mahallesi Atatürk Bulvarı No:225, 06680 Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA – 0 312 457 81 00

İzmir SGK İl Müdürlüğü; Cumhuriyet Bulvarı No:5 Konak/İzmir – 0 232 483 30 39

Bursa SGK İl Müdürlüğü; Demirtaşpaşa M. İnönü Cad. No:114 Osmangazi/BURSA – 0 224 600 10 00

Bulunduğunuz ildeki SGK İl Müdürlüklerine yukarıda vermiş olduğumuz telefon numaralarından ulaşabilir, aynı zamanda SGK İl Müdürlüğü binasına giderek danışma birimlerinden süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. Pilot uygulama olduğu için sistem net bir şekilde oturana bazı kargaşalar yaşanabilecektir. Ancak kısa sürede bu uygulamalar rayına girecek, vatandaşlara da daha ayrıntılı bir bilgi aktarımı yapılacaktır.

Başvurular Ne Zaman Başlayacak

Protokolün imzalanması ile birlikte artık başvuruların başladığını söyleyebiliriz. Şu an için kurumlar kendilerine gönderilen bir yazı ya da tebliğ olmadığı için işlem yapmak istemeyebilirler. Ancak böyle olsa bile birkaç gün içinde muhakkak Bakanlıklar tarafından ilgili kurumlara bildirimde bulunulacaktır. Bu nedenle kurumla irtibat halinde olmanız daha uygun olacaktır.

Ödemeler Ne Zaman Başlıyor

Yine Bakan MÜEZZİNOĞLU tarafından yapılan açıklamalara göre büyükanne maaşı ödemelerinin Mart 2017 itibariyle başlaması değerlendiriliyor.

Pilot İller Dışında Başvuru Olacak mı

Şu an için maalesef bu sorunun cevabı hayır diyebiliriz. Pilot illerin sayısının artırılması ilerleyen aşamalarda değerlendirilebilir, hatta projeden yeterli bir verim alınması halinde projenin genel uygulanmasına karar da verilebilir. Ancak bu aşamada yukarıda belirtmiş olduğumuz 10 ilin dışındaki illerde ikamet eden vatandaşlarımızın bu projeye müracaat etmesi mümkün değil.

Bir önceki yazımız olan Online Kredi Ne Demek Nasıl Başvuruluyor ? başlıklı makalemizde anında kredi ve online kredi hakkında bilgiler verilmektedir.