Kredi Kartı Borcu  Ödenmediğinde Borç Ne Olur ?

Kredi sicil affı çıktı çıkmasına ancak halen kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyen insanlar ne yapacaklarını araştırıyor ve bir çıkış kapısı bulmaya çalışıyor. Daha önceki birçok yazımızda sizlere bu konularda tavsiyede bulunduğumuz üzere; bu yazımızda da kredi kartı borcu ödenmediğinde ne olur ne yapmak gerekiyor konusunu ele almaya çalışacağız.

Kredi Notunuz Düşecek

İster istemez ilk karşılaşacağınız sorunların başında kredi notunuzun düşürülmesi gelecektir. Bankalara ödemediğiniz ya da geç ödediğiniz 1 TL borcunuz bile sizi sıkıntıya sokacak, kredi notunuzu da kesinlikle olumsuz etkileyecektir.

İlerleyen Aşamalarda İcra Geliyor

Kredi kartınızın borcunu 90 gün boyunca hiç yatıramadıysanız bu durumda banka tarafından size bir ihtarname çekilerek borcunuzu ödemeniz son kez istenecektir. Borcun ödenmemesi halinde bu defa da artık banka görevlileri yerine bankanın avukatları ile muhatap olmaya başlıyoruz. Bunun sonucunda da icra işlemleri başlıyor ve ilgili İcra Dairesinden tarafımıza ödeme emri gönderiliyor. Ödemenin yapılmaması ile birlikte haciz işlemleri başlıyor.

İcranın Başlaması ile Birlikte Artık Kredi Sicili de Bozulmuş Oluyor

90 gün boyunca borcu ödemeyip, akabinde icra işlemlerinin de başlaması ile birlikte; banka tarafından TBB ( Türkiye Bankalar Birliği ) ve T.C. Merkez Bankası ‘na durum bildiriliyor. Bu iki kurumun kayıtlarına göre borcunu ödemeyen kişinin sicili bozuluyor. Bozulan bu siciller sonucunda da kişi kara listeye ekleniyor ve artık 5 yıl boyunca bankalardan kredi çekebilmesinin ve yine kredi kartı alabilmesinin önü kapanmış oluyor. Borcunu ödeyecek dahi olsa, bir tüketici bu pozisyona düştükten sonra 5 yıl boyunca bankalardan yine kredi alamıyor ve kredi kartı başvurularında da red cevabı alıyor.

Böyle Bir Durumda Ne Yapmak Gerekiyor

Hayatta her şey insanoğlu içindir diyebiliriz. Kimi zaman yokluktan, kimi zaman da şahsi hatalardan insanlar bu durumlara düşebilir. Böyle bir durumda yapılması gereken; durumu en az zararla atlatmaya çalışmak olacaktır. “Battı balık yan gider” felsefesi ile hareket etmek bizleri daha da zarara uğratacaktır. Bu aşamada yapılabilecek izlenebilecek birkaç yöntem olduğunu söyleyelim.

Bankanızla Konuşun

Borçlu olduğunuz bankadan kaçmak yerine durumu izah edin ve bir şekilde borcunuzu yapılandırmaya, taksitlendirmeye çalışın. Konu icraya taşınmadan önce her türlü ikili diyalog kapısı açık olacaktır. Banka görevlilerinden ve hatta hatta banka şube müdüründen bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Borcunuzu zaten ödeyemeyeceğinizi ancak bu şekilde ödeyebileceğinizi bir şekilde onlara kabul ettirmeniz gerekiyor. Ancak bunun için de makul bir şekilde durumu izah etmelisiniz. Bağırarak çağırarak veya olay çıkararak bu iş olmaz.

Etrafınızdan Yardım İsteyin

Yine yakın akrabalarınızdan bu konuda yardım almayı deneyebilirsiniz. Bir taktik olarak; bir kişiden 5 bin TL borç istemek yerine, size yardım edebileceğini düşündüğünüz 5 kişiden 1000 TL istemeniz böyle bir yardım alma ihtimalinizi de arttıracaktır.

Tasarruf Tedbirlerinizi Alın

Her ay kendinize belli oranlarda tasarruf hedefi koyarak planlar yapın. Bu planları da tutturmak için elinizden gelen her şeyi ortaya koyun. Kısa vadeli sonuçlarından çok uzun vadeli sonuçlarına bakın.

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Maaşı Başvurusu, Koşulları, Tüm Ayrıntılar başlıklı makalemizde anneanne maaşı, babaanne maaşı ve büyükanne maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.