Kredi Notu Yükseltme Taktikleri ve Pratik Yöntemler

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) ‘nin bir kuruluşu olan Findeks ‘in hayatımıza girişi ile birlikte artık bankalara olan borçlar konusunda daha titiz davranılıyor. Ancak zamanında konuyu önemsemeyen ya da maddi imkansızlıklar nedeniyle bankalara olan borçlarını ödemeyip kredi notu düşen kişiler ise bankalardan kredi çekmede, kredi kartı için başvurmada problemler yaşıyor. Kredi notu düşük olan vatandaşlarımız bu durumda her şeyin bittiğini düşünerek konuyu umursamıyor ancak aslına bakıldığında bu durum doğru değil. Kredi notu yükseltme taktikleri dediğimiz bazı yöntemleri izleyerek kredi notunuzu tekrar eski haline getirmeniz mümkün. Şimdi kısaca bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı

Eğer kredi notunuz düşük ise; bu konuda yapılabilecek ilk işlerden birisi herhangi bir bankadan düşük limitli bir kredi kartı almak olacaktır. Eğer çalıştığınız bankanız size kredi kartı vermiyorsa; bu durumda alternatif bankaları deneyin. Kredi kartı başvuru formlarını doldururken düşük limitler talep edin. Eğer kredi siciliniz bozuk değilse ( bu konuda da af çıktı ) eninde sonunda bir banka başvurunuzu değerlendirecektir. Kredi kartı çıkarttırdıktan sonra da tüm hane alışverişlerinizi bu kartınız üzerinden yapın ve borcunu da günü gününe tam olarak ödeyin.  5 – 6 ay bu şekilde devam etmeniz halinde kredi notunuzda değişmeler olduğunu göreceksiniz.

Kısa Vadeli Bir Kredi

Kredi kartı taktiğinizin yanı sıra 12 ay vadeli bir kredi çekmeyi de düşünebilirsiniz. Ne kadar kredi çektiğinizin de bir önemi yok. Bu rakam 2 bin TL bile olabilir. Önemli olan bu krediyi çekip, borcunu da aksatmadan günü gününe ödemektir. Her zamanında yaptığınız borç ödemesi size kredi notunuza olumlu bir etki olarak geri dönecektir.

Hesapta Para Bulundurma

Çalıştığınız bankanızın hesabında bir miktar para bulundurmalısınız. Bu rakam 50 TL bile olabilir. Tabii ki bu rakamları biraz daha yukarılara çekmek kredi notunuz adına daha iyi olacaktır. Örneğin; 2 bin TL kredi çektikten sonra bu parayı banka hesabınızda muhafaza edebilirsiniz. Aylık taksitleri geldikçe buradan ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Böyle yaparak banka nezdinde siz sürekli hesabında para bulunduran bir tüketici konumuna çıkmış olacaksınız. Bu yöntem de kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Otomatik Ödeme Talimatları

Faturalarınızı zaten ödüyorsunuz. Fatura ödeme işlemleriniz için bankanızı aracı kılıp, aynı zamanda da otomatik ödeme talimatı vermeniz halinde; bu işlemler sonrası  kredi notunuz olumlu yönde etkilenecektir. Yapamıyorsanız bile en azından 2 tane faturanız için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Kredi Notu Ne Zaman Yükselir

Her şeyden önde kredi notunuzun hemen yükselmeyeceğinin altını çizelim. Çünkü düşerken bir seferde hemen düşmediği gibi yükselişi de aynı şekilde olacaktır. Sizin tarafınızdan yapılan işlemler, mali tablonuz aşama aşama gün gün takip edilecek ve bunun sonucuna göre de kredi notu üzerine etkisi yavaş yavaş olmaya başlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Değerlendirmesi başlıklı makalemizde kkb, Kredi Notu Değerlendirmesi ve Kredi notu düşük olan kişiler kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.