Kamuda Sağlık Personellerine Özel Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

                Bankalar kredi verme konusunda tereddüt etmediği kesimler arasında memurlar en ön sırada gelmektedir. Çünkü memurlar genelde bankalara olan borçlarına karşı daha sadık kalmaktadır. Bunun sebepleri arasında; borcunu ödemeyen ve icraya düşen memurun disiplin soruşturması geçirebilme ihtimali, iş durumunu kötü etkileyecek olması gibi durumları söyleyebiliriz. Tabii ki memurların ekonomik şartları sıradan çalışanlara göre biraz daha rahat olduğu için bunun da etkisi bulunmaktadır. Bazı bankalar hatta işi daha da ileri götürerek, bazı kurumlara özel kampanyalar yapıp memurların kredi kullanmaları için işi daha da cazip hale getirmeye çalışmaktadır. Bunlara örnek olarak; sağlık personeline düşük faizli kredi veren bankaları söyleyebiliriz. Şimdi kısaca bu bankalara bir göz atalım.

                Bankalar her ne kadar memurlar arasında sağlıkçılara, polislere, adliye personeline, SGK çalışanlarına, vs. gibi kurumsal kampanyalar yapsa da; aslında bu genelde tüm memurları kapsamaktadır. Belki  çok özel birkaç kampanya bu kapsam dışında kalabilir ancak bu kampanyaların genelinden tüm memurlar faydalanabilmektedir. Tabii ki bu da bankaların bir pazarlama stratejisidir. Yine de bankaların kredi verirken memurlara gerçekten uygun fırsatlar sunduklarının da altını çizmek gerekir. Şimdi sağlık personeline düşük faiz kredi kredi veren bankaları sırasıyla sizlerle paylaşalım.

                T.C. Ziraat Bankası

                Ziraat Bankası kamu personeline özel kredi kampanyaları ile % 1,15 ‘ten başlayan oranlarda bireysel ihtiyaç kredisi vermektedir. Bunun için yapmanız gereken, kurum kimliğiniz, gelir belgeniz, ikametgah ve kimlik fotokopiniz ile size en yakın Ziraat Bankası şubesine başvurmak olacaktır.

                Vakıfbank

                Kamu personeli için düzenlenen kredi kampanyalarında ister istemez devlet bankaları biraz daha ön plana çıkmaktadır. Vakıfbank ‘ta bu bankalardan birisi olmakla birlikte; 48 ay vade, % 1,15 faiz oranıyla ” Kamu Personeline Özel TİK ” kampanyası adı altında kredi imkanı sunmaktadır.

                Halk Bankası

                Kredi tahsis ücreti alınmaksızın % 1,25 faiz oranı ile ya da kredi tahsis ücreti + % 1,15 faiz oranı ile memurlara özel kredi veren Halkbankası yine nakit ihtiyacı anında kamu personelinin yanındadır.

                Türkiye İş Bankası

                Özel sermayeli bankalar arasında kamu personeline en cazip fırsatları sunan bankalardan birisi olan İş Bankası; kamu personeline özel ihtiyaç kredisinin yanı sıra en son olarak yaptığı kampanya ile kamu personeline özel ev kredisi de vermektedir

                Akbank

                % 1,25 faiz oranı ile memurlara yönelik kredi kampanyası düzenleyen Akbank; kredi tahsis ücreti olarak % 0,5 almaktadır.

                Odeabank

Kamu personeline özel kampanyalar arasında belki de en cazip kampanyalardan birisine imza atan Odeabank; % 0,99 ‘dan başlayan faiz oranları ile kredi başvurusunda bulunan memura maaşının 20 katı kredi vermektedir. Üstelik memurlardan gelir belgesi de istenmemektedir. 10 bin TL 36 ay vadeli kredi örnek ödeme tablosu; aylık 343 TL taksit şeklinde olmaktadır. Masraf ise 99 TL ‘dir.

                Denizbank

Kamu personeline 50 bin TL ‘ye kadar bireysel ihtiyaç kredisi imkanı sunan Denizbank 48 ay vade ile de memurlara kolay kredi ödeme imkanı sunmaktadır.

                Şekerbank

Memurlara ve özellikle bir memur sendikası olan Memur – Sen üyelerine % 1,49 ile ihtiyaç kredisi veren Şekerbank, memurlar tarafından en çok tercih edilen bankalardan birisidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu  Ödenmediğinde Borç Ne Olur ? başlıklı makalemizde kara liste, kart borcu ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.