İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıktan EFT ve Havale Nasıl Yapılır?

Bankacılık işlemlerinde; şubesiz bankacılık anlayışının her geçen gün daha da hakim olduğunu görmekteyiz. Tabii ki  bunda özellikle internet bankacılığı ve mobil bankacılık sistemlerinin katkısı epeyce fazla. Şu anda internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yapamadığımız bankacılık işlemi neredeyse yok denecek kadar az. Özellikle en çok kullanılan işlemlerden olan para transferleri konusu bir çocuk oyuncağı haline gelmiş durumda. EFT olsun Havale olsun sadece birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Tam da bu konuyla ilgili olarak, şimdi sizlere bu yazımızda internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan EFT ve havale nasıl yapılır kısaca anlatmaya çalışacağız.

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık üzerinden EFT İşlemi

Bu işlemi yapabilmek için tabii ki de karşı tarafın hesap numarası, banka şube adı, para gönderilecek kişinin adı soyadı gibi bilgelere ihtiyaç vardır. Bazı bankalar sadece IBAN numarası ile para transferine izin vermektedir. Yakın zaman içerisinde sadece IBAN numarası kullanılacaktır. Dolayısıyla kişinin ad soyad bilgileri ve IBAN numarası da bizler için yeterli olacaktır.

İnternet bankacılığına ya da mobil bankacılığa şifre ve müşteri numaramızı ya da parolamızı yazıp giriş yapıktan sonra; “PARA TRANSFERLERİ” bölümüne giriş yapacak, buradan da “BAŞKA BANKA HESABINA EFT” bölümüne giriş yapılacaktır. Karşımıza çıkan ekrandan da IBAN numarası, isim, hesap numarası, vs. gibi EFT  ‘mizi ne şekilde göndereceğimizi de seçtikten sonra karşı tarafa ait bilgileri dolduracağız. Bilgileri doldurup kontrol ettikten sonra da miktarı yazıp “ONAYLA” butonuna tıklayarak EFT işlemimizi tamamlamış olacağız.

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık üzerinden Havale İşlemi

Havale işlemi için de yine internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden şifre ve müşteri numaramızla giriş yaptıktan sonra; EFT ‘de de olduğu üzere “PARA TRANSFERLERİ” menüsüne girip, bu sefer “HAVALE İŞLEMLERİ” bölümüne girmemiz gerekecektir. Yine burada da hangi bilgiler ile havale işlemini gerçekleştirmek istediğimizi de belirttikten sonra yapılması gereken iş; yine bilgileri   ve transfer edilmek istenen para miktarını girerek ” ONAYLA ” butonuna basmak olacaktır. EFT ‘Den farklı olarak havale işlemlerinde para transferinin onaylanması aşamasından önce girilen IBAN numarasının kime ait olduğu konusunda bir bilgi verilecek,  bunun sonrasında onaylamak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Havale işlemi ile gönderilen para transferleri; onay ile birlikte anında karşı tarafa geçtiği için olası bir hata durumuna karşı bilgilerin bir kez daha detaylı bir şekilde kontrol edilmesi yararınıza olacaktır.

Hatalı EFT ve Havale İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Böyle bir durumda kesinlikle yapmanız gereken en kısa süre içerisinde bankanızın müşteri hizmetleri yetkilisi ile irtibata geçerek, yanlış bir para transferi yapıldığının ve bu paranın iadesi için bir işlem başlatmak olacaktır. Belki süreç uzayabilir ancak gerekli kontroller yapıldıktan sonra uygun görülmesi halinde yanlış gönderilen para hesabınıza iade edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Kredisi Alma Koşulları Nelerdir? başlıklı makalemizde hibe kredi ve kosgeb hakkında bilgiler verilmektedir.