Türkiye’nin En Zengin İşadamları Kimlerdir?

2016 yılının sona ermesi ile birlikte Türkiye ‘nin zenginleri listeleri açıklandı. Bazı araştırma şirketleri farklı kriterleri baz alırken bazı şirketler ise daha farklı kriterler üzerinde durdu. Dolayısıyla da ortaya birkaç farklı liste çıktı. Bizler de bu yazımızda sizlere Türkiye ‘nin en zenginleri üzerine yaptığımız araştırmayı paylaşmaya çalışacağız.

Hamdi ULUKAYA

ABD ‘de faaliyet gösteren ve milli yiyeceklerimizden birisi olan yoğurdu; Chobani Yoghurt adı altında çok farklı bir şekilde çocukların beğenisine sunan Hamdi ULUKAYA şu an için yaklaşık 2 milyar dolarlık bir servetin sahibi. Aslen Erzincan ‘lı olan Hamdi Ulukaya listede her geçen gün yükselişe devam ediyor.

Şarık TARA

Özellikle inşaat ve enerji sektöründeki faaliyetlerde bulunan ENKA holding yönetim kurulu onursal başkanı olan Şarık TARA; 2014 yılında Türkiye ‘de en fazla vergi ödemesi yapan kişidir. Yaklaşık 2.5 milyar dolarlık kişisel serveti bulunan Şarık TARA 1930 doğumludur.

Mustafa KÜÇÜK

Her geçen gün LC Waikiki markası büyümeye devam ederken; markanın sahibi olan Mustafa KÜÇÜK ‘ü de en zenginler listesinde daha üst sıralarda görmeye devam ediyoruz. Şahsi serveti ise yaklaşık 2 milyar dolar civarında …

Erman ILICAK

Aslen Malatyalı olan Erman ILICAK ‘ın, kişisel olarak 2,5 milyar dolarlık bir serveti bulunmaktadır. Rönesans Holding ‘in yönetim kurulu başkanı olan Erman ILICAK 2014 yılında Ekovitrin adlı organizasyon tarafından Yılın iş adamı seçilmiştir.

Rahmi KOÇ

Zengin listesi yapıp, bu listeye herhangi bir Koç ailesi mensubunu eklememek olmazdı tabii ki.. Aslen Ankaralı bir ailenin bireyi olan Rahmi KOÇ kişisel servet olarak 2,6 milyar dolarlık serveti ile listemize giriş yaparken, halen Koç Holding ‘in onursal başkanlığı görevini yürütmektedir. Ancak işlerle ilgisi son dönemde oldukça azalmıştır. Deniz tutkusu ile bilinmektedir.

Ferit ŞAHENK

Aslen Niğdeli olan ve 53 yaşında bulunan Ferih ŞAHENK; Doğuş Holding yönetim kurulu başkanıdır. Aynı zamanda Garanti Bankası ‘nın da yönetim kurulu başkanı olan Ferit ŞAHENK ‘in tahmini olarak 2,6 milyar dolar civarında kişisel serveti olduğu bilinmektedir.

Semahat ARSEL

Listemize giriş yapan tek bayan ise; rahmetli Vehbi KOÇ ‘un kızı olan Semahat ARSEL ‘dir. 2,7 milyar dolarlık şahsi serveti bulunan Semahat ARSEL; 1928 yılı doğumlu olup, 2015 yılında en çok vergi veren kişi olmuştur.

Hüsnü ÖZYEĞİN

Fiba Holding ‘in sahibi olan Hüsnü ÖZYEĞİN; yaklaşık olarak 3,1 milyar dolar civarında kişisel servetin sahibidir. Aslen İzmir doğumlu olan Hüsnü ÖZYEĞİN, daha çok turizm, finans, inşaat, enerji gibi sektörlerde faaliyet göstermektedir.

Murat ÜLKER

4,5 milyar dolar civarındaki kişisel serveti ile Türkiye ‘nin şu an için en zengin kişisi olan Murat ÜLKER; Ülker gibi önemli bir markayı da bünyesinde bulunduruyor olan Yıldız Holding ‘in yönetim kurulu başkanıdır. 2008 yılından beri bu görevi sürdüren ünlü iş adamı yaş itibariyle de listemizin en genç ismidir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Yılbaşı Kredisi başlıklı makalemizde İş Bankası Yılbaşı Kredisi Başvurusu, İş Bankası Yılbaşı Kredisi Faiz Oranları ve İş Bankası Yılbaşı Kredisi Hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.