Ceviz Fidanı Hibe Desteği
Ceviz Fidanı Hibe Desteği

Ceviz Fidanı Hibe Desteği

Ceviz Fidanı Hibe Desteği

 

Bugün günümüzde hükümet birçok farklı konuda yatırım yapacak insanları teşvik etmektedir. Bunun içinse belli eylem planları koymuş ve bunları hayata geçirmeye çalışmaktadır. Bunun için en önemli planlardan biride hükümetin uygulamaya koyduğu hibe desteğidir. Hibe desteğinin amacı bazı konularda yatırım yapacak kişileri ya da firmaları teşvik etmek ve onlara ekonomik olarak yardım etmektedir.

 

Hibe verilecek sektörler genel olarak bakanlığın üzerinde çalıştığı birkaç farklı sektörden oluşur. Bu sektörler hükümetin belirlediği hibeye ihtiyaç duyulan ve güçlendirmek zorunda olduğumuz sektörlerdir. Bunun için hangi sektöre hibe verileceği belli olduktan sonra ne kadar ve nasıl verileceği ile ilgili detaylar açıklanır.

 

Ceviz sektöründe de aynı şekilde devlet çeşitli hibeler vermektir. Çünkü ceviz ithal eden bir ülke haline geldiğimiz için ve arazi yapısından tutunda toprak yapısına kadar her konuda ceviz üretimi için uygun olduğumuz için devlet ithalatın önüne geçmemizi sağlar.

 

Ceviz konusunda ithalatın önüne geçmenin de birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yolların en başında ceviz üreticisini teşvik etmek yani o işi yapmasını daha fazla özendirecek teşvikler gerekmektedir. Bunun için devlet hibe dediğimiz yani bir kısmını işin maliyeti konusunda devletin üretici firmalara yardımcı olması olarak tanımlanabilir.

 

Ceviz sektöründe son yıllarda yaşanan büyük ithalat patlamasının önüne geçmek için hükümet belli başlı eylem planları açıklamıştır. Bunların başında ise ceviz yatırım yapan firmalara hibe altında yardım etmek ve onları bu işin altından kaldıracak seviyeye ekonomik olarak getirmek gelmektedir.

 

Ceviz yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biride hem arazi maliyeti hem de fidan maliyetidir. Arazi maliyet konusunda yapılan en büyük yardımlardan biri girişimcilere devletin işe yaramayan şehirlerin oldukça dışında kalan arazileri isteyen girişimcilerin emrine vermesidir. Yani yaptığımız 49 yıllık anlaşma ile devlete hiçbir şekilde ücret ödemeden bu arazilerde yatırım yaparak arazi masraflarından düşeriz.

 

Fidan maliyeti ise ceviz fidanı hibe desteği ile devletten projemizi hazırlayıp onayladığımız zaman alacağımız paralardır. Genelde bu para aldığımız fidanların maliyeti ne işse yüzde ellisini yani yarısını devlet bize sonradan geri öder. Bunun yapmalarındaki en büyük avantaj ise cevizin yetişmesi için belli bir süre geçeceği için bu süre içerisinde yatırım yapan girişimciyi belli bir yere kadar desteklemektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yazarkasa Pos Başvurusu başlıklı makalemizde başvurusu, garanti ve pos hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*