Çok Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi notu bilindiği gibi artık hayatımızın bir parçası olmuş durumda.

Bankaların kredi ürünlerinden yararlanabilmek için kredi notumuzun belirli bir oranda olması gerekmektedir. Bazı durumlar ise kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bu durumlardan biri de fazla kredi başvurusu yapmaktır. Bu yazımızda çok başvuru yapmak kredi notunu düşürür mü konusunda sizlere gerekli bilgileri aktaracağız.

Kredi notunu düşüren bir çok etken vardır.

Bu etkenlerden bazıları yüksek oranda kredi notunu etkilerken bazıları ise düşük oranlarda kredi notu puanını etkilemektedir. Kredi notunu en çok etkileyen faktörlerden olan ödeme düzensizliği ve borçlanma limiti çok önemlidir. Bu iki unsurda sorunlar görüldüğünde kredi notunda ciddi düşüşler gerçekleşmektedir. Özellikle bankaya olan borçlarda ödeme düzensizliği kredi notunuzu hızlı bir şekilde düşürmektedir. Bu etkenlerin yanı sıra düşük oranlarda kredi notunu etkileyen faktörler vardır. Bunlardan biri de kredi başvuru yapma sıklığıdır. Bu aşamada çok kredi başvurusu yapmak kredi notunu nasıl etkiler konusu doğmaktadır.

Kredi notu öğrenme işlemi sonrasında kredi notunuzun bankaların kredili ürünlerinden yararlanamayacak seviyede olduğunu öğrendikten sonra kredili ürünlere olan başvurularınız kredi notu sistemi tarafından olumsuz olarak karşılanmaktadır. Kredi notu düşük olduğu halde kredi arayışı içerisinde olanlar genel olarak faiz araştırması yapmadan sadece krediyi almak isterler. Bu nedenle kredi notu sistemi bu başvuruları tespit ederek sürekli olarak ret cevabı alanların da kredi notlarını daha da düşürerek risklerini artırmaktadır.

 

Bu makalemde size Çok Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzman

Bir önceki yazımız olan HSBC Eft Saatleri başlıklı makalemizde hsbc bank eft saati kaça kadar, hsbc bank eft saatleri kaçta bitiyor ve hsbc bank eft saatleri ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.