Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik, bir o kadar güzel duyguları içerisinde barındırmasına rağmen ne kadar da zor bir süreç olduğu bilinmektedir. Evlenme işlemlerinin yerine getirilmesi bir yana ev için gerekli olan eşyaların alınması, gelinlik, damatlık ve çeşitli düğün masrafları sebebiyle bazen karşılanamayacak durumlarda yaşanmaktadır. Tabi bu durumda ailelerin yarımdı şart olmaktadır. İki kişin çalışması ve buna uygun bir harcama yapılması pek söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple devlet, evlenecek olan çiftlere bazı şartlar çerçevesinde, belirli miktarı içeren evlilik kredisi sunmaktadır.

Devlet destekli evlilik kredisi, evlenecek olan çiftlerin masraflarını karşılamak ve ek bir gelir olması amacıyla verilen bir ihtiyaç kredisidir. Bu ihtiyaç kredisi, 2015 yılında tasarı halinde sunulmuş olsa da, 2016 yılına giriş ile birlikte belirlenmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortaya atılan ve uygulanmaya geçilmesi için çalışan destek programı, yeni evlenecek olan çiftler için, geri ödemesi oldukça kolay, düşük faiz fırsatı sunan, hatta bazen faizsiz bir şekilde uygulama gerçekleştirilen bir projenin kapsamındadır. Bazı prosedürler gerektiren ve belirli kriterleri içerisinde barındıran devlet destekli evlilik kredisi, evlenecek olan çiftlerin ruhsal ve psikolojik olarak etkilenmesinin yanı sıra maddi olarak da bazı sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sıkıntıları yaşarlarken maddi olarak desteğe de ihtiyaçları doğacaktır. Bu sebeple yüklerini azaltmak, destek olmak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu Devlet Destekli Evlilik Kredisi’nin maddeleri nelerdir?

  • Öncelikle evliliğe adım atan ve bu yolda ilerleyen çiftlerin, bu programdan yararlanabilmeleri için en az 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 18 Yaşından küçük olan kişilerin hem evlenmeleri anne ve babalarının izni ile yapılabilmesinin yanı sıra bu tür bir destek programından yararlanmaları imkânsızdır. Böyle bir kıstas koyulmasının amaçlarından bir tanesi ise, erken yaşta evliliğin desteklenilmediğinin de göstergesidir. Aynı zamanda 24 yaşını geçmiş kişiler de bu destek kredisinden yararlanamamaktadır.
  • Her iki tarafında, hiçbir ceza ve suçta bulunmaması gerekmektedir. Adli sicil kaydı temiz olmalıdır.
  • Devlet tarafından evlenecek olan çiftlere verilen destek kredisi için, bu maddi kaynağa, paraya ihtiyacı olan kişilerin seçilmesi önemsenmektedir. Bunun için, her iki tarafında üzerine kayıtlı olan mülkler kontrol edilmekte ve denetlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunun Belirlenmesindeki Etkenler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.