Kredi Analizi Nedir?

Kredi Analizi                                                     

Bankaların gelirlerinin büyük bir bölümü kredilerden gelmektedir. Kredilerden elde edilen komisyon ve faizler bankalar için önemlidir. Bankalar verilen kredilerin anapara ve faizlerinin geri ödenmemesi ihtimali karşı tedbirli davranmaları gerekmektedir. Kredi konusunda ne kadar titiz ve ayrıntılı bir çalışma yapılsa da risk tamamen ortadan kalmış olmaz. Fakat her zaman risk bulunmaktadır. Kredi talep eden kişi ve firmaların kredi analizinin yapılması gerekmektedir. Kısaca kredi taleplerinin değerlendirilmesine kredi analizi denilmektedir.

Kredi analizinde öncelikle istihbarat ve mali tahlilleri yapılmaktadır. İstihbarat ve mali tahlillerin yapılması sırasında krediyi talep edenin ödeme gücünün olup olmadığı ve diğer bankalarda olan riskleri de bakılmaktadır. Bankanın karşı karşıya kaldığı riskini en aza indirmek ve krediyi talep edenin ihtiyacına uygun tutar vadede kredilendirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca kredi analizinde mali verilerin incelenmesi değil, kredi talep edenin geçmişi, cari ve gelecek performansı üzerinde etkili mali ve mali olmayan tüm faktörler ortaya konularak değerlendirilmesini içerir.

Kredi analizleri yapılırken; temel kredilendirme ilkelerinden güven, verimlilik ve alışkanlık ilkelerine uygun bir şekilde kredilendirme ancak risk unsurunun sağlıklı, doğru bir şekilde belirlenmesine sağlamaya çalışmaktadır. Kredilerin doğru ve güvenli bir şekilde dağıtılması bankanın ve kredi talep edenin çıkarları kadar ülke ekonomisi açısından da önemlidir.

Kredi analizleri temel olsa da bankaların kredi politikalarına göre farklılıklar göstermektedir. Bunun yanı sıra bankada kullandırılan kredi türüne, miktarına, krediyi kullanan müşteri grubuna göre zaman değiştirmektedir. Bireysel ya da küçük tutarlı işletme kredilerinde zaman daha kısa ve hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Kurumsal kredilerde ise zaman almakta ve ayrıntılı çalışma gerektirmektedir.

Kredi analizlerinde; bireysel krediler için değerlendirme süresi genellikle çok kısa sürmektedir. Bu durum birkaç gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bazı bankalarda; bireysel kredi talepleri bilgisayar ortamında değerlendirmesini sağlayabilen sistemler bulunmaktadır. Bu sisteme müşteri bilgilerinin girilmesi ile, TC Merkez Bankası, Kredi Kayır Bürosu, banka kayıtları gibi sorgulamalar otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Bu durum sonucun olumlu ya da olumsuz olduğunu bildirir. Bazı bankalarda bu sorgulamaları internet veya cep telefonu mesajıyla sadece TC kimlik numarası ile talep ettiği miktarı göndererek yanıt alabilmektedir

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir? başlıklı makalemizde destekli, devlet ve evlilik hakkında bilgiler verilmektedir.