Kredi İle Konut Almak Karlı Mıdır?

Kredi İle Konut Almak Karlı Mıdır?

 

Günümüz koşullarında yaşam alanlarını değerlendirdiğimizde rahat etmeye önem vermekteyiz. Evimizin işyerine yakın olması ya da çocukların okullarına yakın olması gibi bir çok faktör bizi düşündürmektedir. Bunun yanında yaşmakta olduğumuz yerlere göre de kiralar değişmektedir.  Konut almak daha mı karlı acaba diye hesaplar da yapmaktayız

kredi-ile-ev-almak

Günümüz koşullarında yaşam alanlarını değerlendirdiğimizde rahat etmeye önem vermekteyiz. Evimizin işyerine yakın olması ya da çocukların okullarına yakın olması gibi bir çok faktör bizi düşündürmektedir. Bunun yanında yaşmakta olduğumuz yerlere göre de kiralar değişmektedir.  Konut almak daha mı karlı acaba diye hesaplar da yapmaktayız. Kiraya verilen bedeller ve koşullarda hemen hemen herkesin düşüncesi konut almanın daha karlı olduğudur. Eğer birikmiş bir sermayeniniz yoksa da bu sefer de kredi taksitleri sizin düşünmenize neden olmaktadır. Bunun için hesaplama yapmak sizin açınızdan en mantıklı yöntemdir.

Konut kredilerinde vade 120 ay ile sınırlıdır. Fakat mortgage kredisinde vade daha uzun zamanlara da yayılabilmektedir. Ülkemize gelse bile 2007 yılında ABD patlak veren mortgage krizinden sonra yaklaşımın çok fazla olduğu söylenemez.

Konut Kredisi ve Kira Karşılaştırması

Zamanımızda konut kiralarını da çok hafife almamak gerekiyor. Konut kiraları yaşadığınız alan ve çevreye göre değişiklik göstermektedir. Genelde bir ortalama aldığınızda 650 TL olarak düşünelim. Bu konutun toplam değeri 150.000.-TL civarındadır. Şimdi bu konutu kredi ile satın almak istediğimizi düşünelim. Bankalar konut kredisinde miktarın %75’ini karşılamaktadırlar. %25’lik olan kısmını sizin karşılamanız gerekiyor ve bu miktar 37.500.-TL civarındadır. Bu miktarı ayrıca bireysel kredi ile karşılayabilirsiniz. Fakat iki kredi sizi zorlayabilir bu durumda gelirinize güveniyorsanız ben yapabilirim derseniz kredi almanızı tavsiye ederiz. Bu veriler ile devam ettiğimizde 120 ay vadeli kredide aylık ödemeniz 1.700.-TL civarındadır. Toplam olarak 204.000.-TL civarında bir geri ödeme ile ev sahibi olabiliyorsunuz. Kiranın yıllık olarak arttığını da düşündüğümüzde 10 yılda 80.000-TL civarındadır. Kira daha karlı gibi düşünce aklına gelebilir. Fakat şu gerçeği de unutmayalım kira verdiğinizde elinize geçen bir şey bulunmamaktadır. 10 yılın sonunda konutunuza ödediğiniz miktar bitmektedir fakat kiranız devam etmektedir.

Konut Kredisinde Nelere Dikkat Etmeliyiz

Konut kredisi alırken çıkacak olan masrafı ve yıllık sigorta miktarlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Yukarıda yapmış olduğumuz hesabın yanında masraf, yıllık vergi ve sigortalarda çıkmaktadır. Ekspertiz için yapılan masraf, ipotek masrafı  gibi unsurları da göze almasınız.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Analizi Nedir? başlıklı makalemizde analizi, banka ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.