Kredi Ödemelerin Gecikmesi

Kredi Ödemelerin Gecikmesi

Kredi ödemelerinin gecikmesi günümüzde yaşanılan en büyük sorunlardan biridir. Ödeme planının yanlış yapılması, bütçelerde meydana gelen değişimler, kredi taksit tutarlarının tutarlılığının önceden belirlenmemesi gibi nedenlerden dolayı aksaklıklar meydana gelmektir. Kredi ödemelerinizin gecikmesi durumunda neler oluyor.

Öncelikle bankalar kredi ödemelerinizin gecikmesi durumun ilk olarak bunu faizle yansıtmaktadır. Gecikme faizi olarak geçen bu faiz, vadesinde ödenmeyen taksit tutarına vade tarihinden, hesabın yasal hesaplara aktarılması durumunda da tamamına uygulanacak olan ve sözleşmede belirtilen faizdir. Bu faiz tüketici kredi sözleşmesi imzalatılırken faiz akdinin %30 fazlası, krediler genel sözleşmesinde de %100 fazlası olarak geçmektedir.

Kısaca anlatsak da gecikme faizini tanımlayalım. Vadesinde ödenmeyen taksit tutarlarına vade tarihinden, hesabın yasal takiplere aktarılması halinde de alacağın tamamına ödeme tarihinde kadar geçen zaman içerisinde uygulanacak olan ve oranı sözleşmede belirlenen faizdir.

Kredi Ödemelerin Gecikmesinde Süreç Nasıl İşliyor

Taksitli kredi kullandıysanız bankalar taksitlerinizdeki gecikmenin başlangıcından itibaren size uyarılar göndermektedir.  İlk taksit gecikmesinde mesaj, e-posta ve telefon ederek iletişime geçer. Kısmi ödeme yaptıysanız sizden eksik olan kısmı talep eder. Bir taksit tutarı bile gecikme yapsanız KKB gönderilen raporda yer almaktadır. Ödeme yapılmamaya devam edilmesi durumunda ihbarname yazılı olarak gönderilmektedir. Uyarılara rağmen ödeme yapılmamaya devam edilmesi durumunda, 3. kez iadeli taahhütlü ihtarname gönderilir ve yasal takip işlemleri başlatılmaktadır.

Kredi Notunuz Düşecektir?

Kredi ödemeleriniz geciktiğinde ve hatta yasal hesaplara aktarıldığında sadece süreç içerisindeki kredinizi etkilememektedir. Aynı zamansa kredi notunuz da olumsuz olarak düşmektedir. Kredi risk raporunda da riskli durumda gözükmektesiniz. Başka bankalardan kredi talebinde bulunduğunuzda karşınıza çıkacaktır. Bu durumda kredi alma ihtimalleriniz düşmektedir. Taksitlerinizi geciktirdiğinizde ‘gecikme faizimi ödedim, kredi notum düzeltilmiştir’ düşüncesine kapılmayın. Daima karşınıza çıkacaktır.

Krediniz yasal hesaplara aktarıldığında da ödenmemesi durumunda İcra takibi başlatılmaktadır. Ayrıca TC Merkez Bankası tarafından kara liste olarak tabir edilen listeye girmektesiniz. Borcunuzun tamamını kapattığınızda dahi kara listeden çıkmanız için 5 yıl süre gereklidir. Bu süre içerisinde kredi onaylarınız olmaz ve kredi kullanmak için beklemeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi İle Konut Almak Karlı Mıdır? başlıklı makalemizde almak, konut ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.