Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Yaşamakta olduğumuz zamana baktığımızda ihtiyaçlarımızı karşılamak için genelde kredilere başvurmaktayız. Nakit kredinin yanında kredi kartı da vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Öncelikle bankalardan kredi çekme şartları nelerdir öğrenmeniz gerekiyor.

1-Kredi Notu

Bankalara kredi için müracaatta bulunduğunuzda öncelikle kredi notunuza bakmaktadırlar. Kredi notunuz çok düşükse kredi onayı çıkmayabilir. Bu durumda ilk olarak kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notunuzu yükseltmek için geri ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Kredi talep ettiğiniz banka ile tüm bankacılık işlemlerini yapmalısınız. Düzenli ödeme talimatı, EFT ve havale gibi işlemlerinizi banka aracılığı ile yapmalısınız.

2-Hiç Kredi Kullanmadıysanız ve Kredi Kartınız Yoksa

Bu durumda da birinci madde geçerliğine devam etmektedir. Hiç kredi kullanmadıysanız kredi notunuz sıfır olarak çıkmaktadır ve bankalar bu durumda kredi onayı vermiyorlar. Yeni bir işe başladıysanız sık karşılaşacağınız bir durum olmaktadır. Öncelikle maaşınızı aldığınız bankadan kredi kartı talebinde bulununuz. Kredi kartınız geldikten sonra ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız ve 5-6 ay kadar sonra bankadan kredi alabilecek duruma gelirsiniz.

3-İş Yerinizde 6 Ay Kadar Çalışma Zorunluluğu

Kredi talebinde bulunmadan önce çalışmakta olduğunuz işyerinde 6 ay sigortalı olma şartı aranmaktadır. Daha önce çalıştığınız bir işyerinde uzun süre çalıştıysanız bu zorunluluğu bankalar es geçebiliyorlar. İşyerinde yeni işe başladıysanız kredi talep ettiğiniz banka ile çalışmaya özen gösterin.

4- TC Vatandaşı Olma ve 18 Yaşını Doldurma

İhtiyaç kredisi talep eden kişiler TC vatandaşı olmalı ve 18 yaşını doldurmalıdır. Yabancı kişiler için farklı kredi seçenekleri bulunmaktadır.

5-Aylık Taksitler Gelirinizin %40’ını Geçmemesi Gerekiyor

Bankalar aylık gelirinizin %40’ını geçmemesine özen göstermektedir. Sonuç olarak günlük yaşamınızı devam ettirmeniz için belli bir gelirinizin de olması gerekmektedir.

6-Toplam Risk Durumunuza Bakılır

Artık bankalar TCMB sistemi ile tüm bankalardaki toplam risklerinizi görebilmektedir. Sizin başka bankalarda olan kredi ve kredi kartlarınızın toplamı aylık gelirlerinizin çok üstünde ise kredi talebinizi et edebilir. Krediyi genellikle mevcut bor durumunuza göre belirlemektedir.

Kredi kartlarınızın ödemelerini yaparken en az asgari ödenmesi gereken miktarı ödemelisiniz. Bu miktarın altıda olan ödememeleriniz gecikmeye girmektedir ve kredi çıkmasına engel olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Ödemelerin Gecikmesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.