Kredi Notunu Etkileyen Faktörler?

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler?

Kredi notu, dünyada belirli ortak kuruluşlara bağlı olarak işlevlerini deva ettirmektedirler. Türkiye’de ise, KKB diye adlandırılan ve tam ismi Kredi Kayıt Bürosu olan kuruluş tarafından veritabanı oluşturulmaktadır. Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olarak devam eden Findex tarafından, çeşitli bileşenlerine ayrılıp değerlendirme sürecine koyulduktan sonra oranlanmaktadır. Ve bu oran, müşterilerin durumunu gözler önüne sermektedir. Bu oranlama işlemi dönemsel olarak uygulanmakta ve bu şekilde devam etmektedir. Oranların değişebilir olmasının yanı sıra, yeni faktörlerin içerisine dâhil edilmesi de mümkün sayılmaktadır. Her ne kadar değişiklik söz konusu olsa da, şu zamana kadar pek de değişiklik görülmemiştir. Bu sebepten dolayı, bileşenlerin sabit kalması göz önünde bulundurularak kredi notunu belirlemek mümkün olmaktadır.

Kredi notunu etkileyen faktörlere göz atıldığında ise;

  1. Kişinin şu zaman kadar yapmış olduğu her finansal faaliyet, kredi notunu etkileyen bir durumdur. Oldukça önemli olan bu finansal hareketlilik, kişinin kredi notunu belirlemesinin yanı sıra, yapılan değerlendirmelerle taleplerinin karşılanabilirliği sağlanmaktadır. Bu nedenle, uygulamış olunan tüm faaliyetler önemli bir derecededir.
  2. Bankaların, bünyelerinde vizyon ve misyonları doğrultusunda hazırlanmış ve uymak durumunda aldıkları belli başlı maddeler bulunmaktadır. Ve finansal kuruluşun devamlılığını sağlamasının yanı sıra, müşteri ile ilgili olan ilişkileri bu durumdan epeyce etkilenmektedir. Bu sebeple bu kurallar çerçevesinde hareket etmek ve temkinli olmakta fayda vardır.
  3. Kredi kartı veya bireysel kredilerinizin geri ödemesinde oldukça dikkatli ve emniyetli davranmakta fayda vardır. Mutlaka her ay en az asgari ücret tutarında bir ödeme gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Üst üste 3 defa asgari ücretten daha az bir ödeme gerçekleşmesi durumunda olumsuz bir intiba söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda, ödeme yaparken son ödeme tarihine dikkat edilmesi gerekmektedir. Birkaç günlük gecikme dahi problem yaratabilmektedir.
  4. Kaç adet kredi kartı kullandığınız veya hangi bankalardan kaç tane kredi çektiğiniz oldukça önemli bir konudur. Gelir ve giderin birbirini dengelemsi gerekmektedir ki, var olan borçların rahat ve temkinli bir şekilde ödenmesi sağlansın. Çünkü KKB, çalışmış odluğunuz tüm bankaların hesapları ve görüşleriyle ilgilenmekte ve tüm bu ayrıntılar göz önünde bulundurularak kredi notunu vermekte ve değerlendirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Değerlendirmesi başlıklı makalemizde kkb, Kredi Notu Değerlendirmesi ve Kredi notu düşük olan kişiler kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.