Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi talebinde bulunan kişiler bankaya müracaat ettiklerinde ilk önce kredi notuna bakılmaktadır. Siz bankaya müracaat etmeden önce kredi notunuzu kendiniz öğrenirseniz daha iyi olmaktadır. Kredi notunuz düşükse her kredi talebinde ret cevabı aldığınızda kredi notunuzda düşüş yaşanmaktadır. Size tavsiyemiz öncelikle kredi notunuzu öğrenmenizdir.  Kredi kayıt bürosuna üye olarak veya internetten belirli sitelere girerek öğrenebilirsiniz. Kredi notu 0 ile başlamakta olup 1.900 ile bitmektedir. En riskli grup 0 olup; en az riskli grupta 1.900 ile bitmektedir. Kredi notu kaç olmalıdır ki kredi kullanabiliriz.

 

Kredi notunuz 0 – 900 puan aralığında ise; en düşük not aralığıdır. Bu not aralığında bulunuyorsanız kredi olma olasılığınız yoktur. Kredi notunuzun bu kadar düşük olmasının nedeni bankalara olan riskleriniz ve düzensiz ödemeleriniz olabilir. Aynı zamanda da kara listeye de girmiş olabilirsiniz. Fakat kredi notu bazen 0 çıkan kişiler hiçbir bankada riski de bulunmayabilir. Daha herhangi bir banka ile çalışmamışsa 0 çıkması doğaldır. Bu durumda maaş alıyorsanız maaşını o bankaya taşıyın. Maaş almasanız bile tüm bankacılık işlemlerini kredi ettiğiniz bankadan yaparsanız size kredi çıkabilir.

Kredi notunuz 900 – 1.250 puan aralığında ise; bu aralıkta riskli gruba girmektedir. Bankalar sizden talep etikleri ek teminatlara göre kredi verebilirler. Kefalet ve ipotek teminatları en çok talep edilenler arasındadır.

Kredi notunuz 1.250 – 1.500 puan aralığında ise; bu grup orta risk alanına girmektedir. Türkiye’nin kredi notu ortalaması 1.400 olduğu düşünüldüğünde en çok kredi kullanılanlar bu grupta mevcuttur. Kredi notunun olması gereken gruptu demeliyiz. Bankalar istedikleri zaman ek teminat taleplerinde bulunabilirler. Kredi notunuzun yanında riskinizde önemli bir faktördür. Kredi notunuz iyi fakat gelirinizden fazla riskiniz varsa bankalar kendilerini garantiye almak isteyeceklerdir.

Kredi notunuz 1.500 -1.700 puan aralığında ise; iyi gruptanız demektir. Bu grupta bulunan kişilerin riskleri ve gelirleri uyumludur. Aynı zamanda da ödemelerini düzenli olarak yaptığını göstermektedir.

Kredi notunuz 1.700 – 1.900 puan aralığında ise; en güvenilir gruptanız demektir. Bankalardan sizin kredi talep etmenizden çok onlar sizin için kredi tahsisinde bulunurlar. Fakat şöyle bir şeyde bulunmakta kredi notu 1.900 olan bireysel müşterilerinde kredi talepleri ret edilebilinir. Bu durumda banka ile görüşerek karşılıklı olarak uzlaşabilirsiniz.