Kredi Notunun Belirlenmesindeki Etkenler Nelerdir?

Kredi Notunun Belirlenmesindeki Etkenler Nelerdir?

 

Kimi zaman, her insanın da başına gelebilecek olan, sıkıntılı süreçler yaşanabilir. Maddi kaynaklı olan bu sıkıntılar iş yaşamında olsun veya normal hayatta olsun kişiyi sıkıntılı süreçlere sokup içinden çıkamayacağı kaygılara boğabilmektedir. İşte tam bu noktada, nakit sıkıntısın baş gösterdiği zamanda bankalar kişilerin sıkıntılarını giderecek ve bağlı bulunan borcun ödemesinde kolaylık sağlayacak birçok fırsat sunmaktadır. İster bireysel ister ticari anlamda bir çalışma ortamı bulunsa da önemli ola bazı kriterler bulunmaktadır.

 

Geçmişten bugüne değin, gerçekleştirilen finansal çalışmaların Kredi Kayıt Bürosunda tutulan çeşitli derecelendirmeleri ve notları bulunmaktadır. Kredi notu diye adlandırılan işlem, müşterilerin herhangi bir finansal talebinde devreye girmektedir. Kişinin çalışmalarına uygun olarak gerçekleştirilen bu kredi notu sistemi, Merkez Bankası’na bağlı olarak çalışan Kredi Kayıt Bürosunda çeşitli değerlendirmelerle hesaplanmaktadır. Kredi notu hesaplanmasında bazı kriterler esas alınmaktadır. Peki, kredi notu neye istinaden belirlenmektedir?

  1. Kredi Kartlarının Zamanında Ödenmesi: Kullanmış olduğunuz kredi kartlarında harcamada bulunurken, bu harcamaların geri ödemesini de düşünerek hareket etmekte fayda vardır. Kredi kartı borcu veya bireysel kredilerin ödemelerini, son ödeme tarihinin geçmeden ödemede bulunulması e geçirilmemesi gerekmektedir. Ödeme gününde gerçekleşen birkça günlük erteleme veya ödeyememe durumu söz konusu olduğunda, kredi notunda olumsuz bir etki söz konusu olacaktır.
  2. Gelir ve Gider Dengesinin Sağlanması: Bazı kişiler, banka ile ilgili olan faaliyetleri sadece tek bir banka ile sınırlı değildir. Birkaç bankayla birden çalışabilir ve bu şekilde bir sistem söz konusu olabilir. Burada en önemli nokta ise, kişinin aylık olarak kazandığı para, tüm bu borçlarına yetecek midir? Yani, gelir ve borç- gelir gider tablosu ortaya çıkartıldığında dengede olması gerekmektedir. Eğer aksi bir durum söz konusu ise, kredi notu etkilenmektedir.
  3. Yeni kredi Arayışı: Bir banka ile anlaşıp o bankadan kredi aldığınızda, ödeme performansı belli olmasa da kısa süre içerisinde bir başka bankadan kredi talebinde bulunulması olumsuz bir etki yaratacaktır. Çünkü güven üzerine çalışılması sebebiyle banka açısından bir güven kaybı oluşabilmektedir. Bu da kredi notunu etkileyen faktörler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Etin Kilo Fiyatında İndirime Gidildi başlıklı makalemizde et, indirim ve kasap hakkında bilgiler verilmektedir.