Dul Yetim Maaşı Alan Kredi Çekebilir Mi?

Dul, yetim ya da özürlü maaşı alan kişilere Kredi imkanından yararlanıp yararlanmayacağı oldukça merak edilir ve dul, yetim ve özürlü maaşı alanlar kredi çekebilir mi sorusu sürekli sorulur. İşte bu konuda güncel mevzuatlara göre yapılabilecek işlemler.

Türkiye’de Sosyal Güvenlik kapsamında dul-yetim ya da özürlü maaşı alınabilmesi mümkündür. Emekliye ayrılan ya da sigorta da belirli bir kriteri dolduran kişiler, vefat ettikten sonra yakınlarına maaş bağlanmaktadır. Bu maaşlara da dul, yetim maaşı gibi farklı isimler verilirken aynı zamanda özür durumu bulunan kişiler özür maaşı alabilmektedir. Maaşın bağlanması sırasında çeşitli kriterler ön görülmektedir. Bu kriterleri sağlayan kişiler ancak bu maaştan yararlanma imkânı elde edecektir. Maaş alan kişilerin belirli ve sabit bir geliri olduğundan dolayı kredi gibi işlemlerde de bu kader üzerinden gerekli olan başvurular yapılabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında dul-yetim ya da özürlü maaşı alan kişilerin kredi çekebilmesi mümkündür. Fakat bu tür durumlarda da yine kredi alınması için gerekli olan şartların sağlanması gerekecektir. Bu şartların sağlanması halinde kişilere kredi desteği sunularak kolay bir şekilde ihtiyaçların karşılanması sağlanacaktır.

Kredi Nasıl Alınır?

Kredi almak isteyen kişiler öncelikli olarak iyi bir sicile sahip olmalıdır. Kredi notu yüksek olan kişiler bu açıdan çok fazla sorun yaşamayacaktır ve kolay bir şekilde başvuru ile kredi alabilecektir. Sicili kötü olan kişilerin ise kredi notunu yükseltmesi gerekir. Ancak bu sayede gerekli olan işlemler yapılarak kişilerin kredi alabilmesi söz konusu olacaktır.

Kredi Limitleri Neler?

Kredide ise bazı limitler vardır. Öyle ki kişilerin her ay aldığı maaşın üçte biri oranında taksit ödemesine izin verilir. Bu taksit ödemelerine göre ise maksimum limit belirlenerek kişilerin başvuru yapabileceği son rakam belirlenmektedir. Bu açıdan bakıldığında kredi notu iyi olan kişiler maaşlarının üçte biri oranında her ay taksit ödeyerek kredi alma imkânına sahip olmaktadır.

600 Türk Lirası maaşı alan kişilerin bir ay içerisinde kredi için ayırabileceği maksimum bütçe 200 TL’dir ve 36 aylık vadeler doğrultusunda kişiler 6 bin liraya kadar kredi talebinde bulunabilir. Bu açıdan kişilerin kredi işlemlerinde bu kriterleri göz önünde bulundurması halinde kolay bir şekilde kredi alabilmesi söz konusu olacaktır.

Özürlü, dul ya da yetim maaşı almanın herhangi bir farkı olmadığından dolayı bu gelir türlerinden birisine sahip olan kişilerin kredi çekme imkanından yararlanması da söz konusudur.