Bankalar Hangi Bakan Ve Bakanlığa Bağlıdır?

Bankalar Hangi Bakan Ve Bakanlığa Bağlıdır?

Türkiye’de hizmet veren bankalar hangi bakan ve bakanlığına bağlıdır konusunda bilgiler güncellenmiş durumda. Yapılan son düzenlemelere göre bankaların görev ve sorumlulukları belirlendiği gibi bankaların denetlenmesi ya da diğer mevzuatlara göre uygun bir şekilde hizmet verebilmesi adına Başbakanlık tarafından görevlendirilen isimler tarafından işlemler yürütülmektedir.

Düzenlenen son kabine ile birlikte bu konudaki sorumluluk Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e verilmiştir.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Sorumluluk Alanı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık resmi internet sitesinde yer alan güncel bilgilere göre Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in görev alanları ve sorumlulukları şöyledir;

  • Hazine Müsteşarlığı
  • C Merkez Bankası
  • C Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü
  • Türkiye Halk Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü
  • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O Genel Müdürlüğü
  • Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü

Görüldüğü üzere Türkiye’deki ekonomi ile ilgili birimlerin büyük bir bölümü Mehmet Şimşek’in sorumluluğundadır ve bu doğrultuda bankalar da bu birimler üzerinden kontrol edilmektedir.

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankaların yapacakları işlemler mevzuatlara uygun olmalıdır. Ekonomi dünyasında büyük bir etkisi olan bankaların kontrolü ve belirli mevzuatlar dahilinde işlemlerini yapmasına imkan sağlanması bir anlamda ekonominin de kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Gerek ticaret gerekse de bireysel işlemlerde bankalar günlük yüksek bir iş hacmine sahip olurken, piyasadaki para transferleri için de kuşkusuz en önemli merkezlerdendir.

Bankaların vatandaşların mağdur olacak şekilde düzenleme yapmaması, sorunların vatandaşların lehine olarak çözümlenmesi gibi pek çok önemli konuda bankaların kontrol altında tutulması önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bu bakımdan dönemsel olarak çeşitli tedbirlerin alınması, bankalara karşı yaptırımların uygulanmasına da şahitlik edilmesi mümkündür. Bankalar için yüklenen bu misyon, Türkiye’de yıllardan beri sorunsuz bir şekilde yürütülürken, bugüne kadar vatandaşların mağdur olmasına neden olan ya da çok büyük problemlere yol açan bir durum yaşanmamıştır. Bu açıdan Türkiye’de bankalara yönelik uygulanan politikaların da doğru olduğu söylenebilir.

Türkiye’de şu anda belirtilen kurumlar tarafından tüm bankalar işlemlerini sürdürme yetkisine sahip olmakta. Bu bakımdan yeni bir bankanın yapacağı işlemlerde de yine izin alması adına gerekli kurumlar üzerinden tüm prosedürleri yerine getirmesi gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Ticari Kredi Alma Şartları başlıklı makalemizde ticari kredi, ticari kredi nasıl alınır ve Ticari Kredi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*