e devlet şifresi alma
e devlet şifresi alma

E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet sistemi ülkemizde sıkça kullanılan bir sistemdir. Kamu kurumlarına gitmeye gerek kalmadan e devlet sistemi üzerinden pek çok işimizi kolayca yapabilmekteyiz. Askerlik hizmetleri, sosyal hizmetler, ikametgah belgesi çıkarma, sağlık hizmetleri gibi birçok hizmet e devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden e-devlet şifresi almak isteyen ve sisteme giriş yapmak isteyen vatandaşlar e devlet sistemine fazlasıyla göstermektedir.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Kamu hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilerin, kimliklerini doğrulanması için kendilerine has şifre alması gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemi için farklı araçlar kullanılabilmektedir. Kullanıcı adı ve şifre, e-posta ve şifre ve kimlik doğrulamak için kimlik numarası ve şifre, mobil imza, e-imza ve T.C. kimlik kartı kullanılmaktadır.

E devlet şifresi alma işlemi şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numarası ve fotoğrafın bulunduğu kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı ve ehliyet) ibraz edilmek suretiyle yurt içinde PTT şubelerinden yapılabilmektedir.

E-Devlet şifresi yurt dışında ise Elçilik ve Konsolosluklardan alınabilmektedir. Bağlı bulunulan bu dış temsilciliklerden konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Ücretli Mi?

E devlet şifresi alma işlemi için ilk şifre alımında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 Türk Lirası tahsil edilmektedir. Bu ilk şifre alımının ardından herhangi bir sebeple PTT şubelerinden alınacak her bir şifre için 4 Türk Lirası ücret alınmaktadır. Bu şifre için yıllık ücret ödemesi söz konusu değildir. Şifre için ödenen ücret bir defaya mahsus olmaktadır. Ama unutma ya da kaybolma durumlarında internet üzerinden şifre yenileme hizmetinden faydalanmak yerine PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alınıyorsa tekrar bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bu ücret ise e-Devlet sistemine gelir olarak kaydedilmemektedir. İşlem masrafı adı altında PTT tarafından alınmaktadır.

İnternetten E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet sistemi üzerinden verilen hizmetler yüksek derece güvenlik gerektirdiğinden dolayı giriş şifresi güvenliği önemlidir. Bundan dolayı PTT şubelerinden alınan şifreler ancak kimlik ibraz edilerek ve de şahsen başvuru ile verilmektedir.

Şifre unutma durumunda ise şifre sıfırlama işlemi yapılabilmektedir. Ancak yeni şifre çevrimiçi olarak gönderilmemektedir. İnternetten e-devlet şifresi alma kullanıcının e-Devlet sisteminde tanımlamış olduğu cep telefonuna ya da e-postasına gelen doğrulama kodu ile yeni şifre belirlenebilmektedir. İnternetten e devlet şifresi alma işlemi internet bankacılığı vasıtasıyla giriş yapan bir şahıs e-Devlet Kapısı profil bölümünden kendisine yeni şifre oluşturabilmektedir.

İnternet Bankacılığı İle E-Devlet Kapısına Giriş

Eğer internet bankacılığı müşterisiyseniz e devlet üzerinde banka giriş sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesi ana ekranına giriş yaptıktan sonra yeni bir şifreye gerek kalmadan direkt olarak e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz.

E Devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

E devlete şifreyle ilk kez giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebinden dolayı otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sekmesine yönlendirilmektedir. Kaydın ardından sisteme giriş yapan vatandaşlar isterse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sekmesinden şifre değişikliği hizmetini gerçekleştirebilir. E devlet şifremi unuttum yeni şifre alımı nasıl yapılır? E-devlet şifremi unuttum yeni şifre için ne yapmam gerekir?

Şifremi Unuttum Yeni Şifre Nasıl Alınır?

Daha önce cep telefon numaranızı www.turkiye.gov.tr adresine kaydedip doğruladıysanız, PTT şubelerine gitmeye gerek kalmadan yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Mobil imza ya da elektronik imza kullanıcısı iseniz bu seçimlerden biri ile de e devlet sistemine giriş yapabilir ve dilerseniz de yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Eğer internet bankacılığı müşterisiyseniz, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris alanında müşterisi olarak bulunduğunuz bankanın internet şubesi kanalına giriş yaparak ve daha sonra tekrar yeni bir şifreye ihtiyaç duymadan direkt olarak e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İcralık Satışta Olan Aracımı İcradan Nasıl Geri Alabilirim? başlıklı makalemizde icraya düşen aracımı nasıl geri alırım hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*