Emekliyim, Kredi Alabilir Miyim?
Emekliyim, Kredi Alabilir Miyim?

Emekliyim, Kredi Alabilir Miyim?

Emekliyim, Kredi Alabilir Miyim?

 

Emekli olabilmek için prim gün sayısını ve emeklilik yaş şartlarını yerine getirmek gerekir. Bu iki şartı yerine getirdikten onca emeğiniz geçtikten sonra emekli olmak hakkı kazanırsınız. Kişi isterse zorunlu emekliliğine kadar çalışabilir. Ama daha sonra nasıl olmalı? Borçların nasıl ödeneceği endişesi, ev sahibi veya gayrimenkul sahibi olmak isterseniz birikiminiz de yoksa kredisiz bu istekler veya ihtiyaçlar nasıl karşılanır? Aklınızda emekliyim, kredi alabilir miyim? Sorusu varsa bu makaleyi okumaya devam etmelisiniz

 

Öncelikle kredi kartının amacını belirlemelisiniz. Kredi kartınız ihtiyaç için mi konut için mi? Çünkü birçok banka ihtiyaç kredisinin taksit oranını kişinin emeklilik maaşının yüzde 60ını geçmeyecek kadar kredi veriyor. Kişinin belirlediği ihtiyaç kredisi tutarına göre de faiz oranı belirlenir. Fakat ihtiyaç kredisinin limiti emekli kişinin bir yılda kadar ödeyemeyeceği tutardaysa vade ve faiz oranı da artar.

 

Eğer emekli kişi konut kredisi için başvuruyorsa emeklilik maaşının yüzde 70ini aşmayacak kadar taksitlendirilir. Emekli kişinin yılda eline geçen emeklilik maaşı hesaplanır. Buna uygun olarak vade ve faiz oranı belirlenir. Vade sayısı arttıkça faiz oranı artması normal karşılanır.

 

Emekli olanlardan bazıları emeklilik maaşlarını üç ayda bir almayı tercih ederken bazı emekliler de ayda bir almak isterler. Emeklilik maaşını aylık olarak alan emekliler kredi kartının aylık asgari ödemesini de aylık olarak yapmalıdır. Aylık olarak emeklilik maaşı alanlara ATM sırası beklememeleri için doğum aylarına göre 3 ayrı gruba ayırarak emeklilere kolaylık sağlanmıştır. Birçok banka emeklilerin emekli maaşını üç ayda bir aldığını göz önünde bulundurarak emeklilere bazı fırsatlar tanımıştır. Bu fırsat kredi kartının aylık asgari ücretini emeklilik maaşlarına göre ödemesidir. Yani üç aylık kredi kartı asgari ödemesinin toplamını üç ayda bir ödeyebilirler.

 

Birçok banka emeklilere başka avantajlar da sağlamaktadır. Kredi dosya masrafı düşük olduğu gibi hesap işletim ücreti de kesmemektedir. Tabii ki her banka için geçerli değildir. Hatta kredi kartlarının faiz oranı diğer kişilere yani öğrenciye memura verilen kredi kartının faiz oranına göre oldukça düşüktür. Aynı şekilde komisyonlar emeklilere özel hazırlanmıştır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Erteleme başlıklı makalemizde borcu, erteleme ve iflas hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*