Ev Tapusu İle Ne Kadar Kredi Alınır?
Ev Tapusu İle Ne Kadar Kredi Alınır?

Ev Tapusu İle Ne Kadar Kredi Alınır?

Ev sahibi olmanın kiracı olmaktan daha kolay olduğu günümüzde, insanlar ev sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kişiler ev sahibi olabilmek için uzunca yıllar para biriktiriyorlar, eşten dosttan borç para istemek durumunda kalıyorlar. Oysaki ev sahibi olabilmek için bankalardan kredi almanız mümkün. Neredeyse tüm bankalar ihtiyaç kredisi veya konut kredisi hizmeti sağlamaktalar. Özellikle konut kredisi almak artık oldukça kolay.

Bankalar nezdinde kredi notunuzda bir problem veya herhangi bir banka ile oluşmuş geriye dönük probleminiz yoksa ve diğer koşullara tam uyum sağlıyorsanız bankaların size kredi vermemesi gibi bir seçenek söz konusu değildir.

Ev tapusu ile ne kadar kredi alınır, işler nasıl yürütülüyor diyecek olursanız ondan da hemen bahsedelim…

Krediyi banka size verirken şu adımları izlemektedir. Parayı size teslim etmeden ev sahibine verir. Ev sahibinden aldığı tapuyuda size verir ve devir işlemlerinin sağlıklı olarak yürütülmesini gözetir. Ardından evinizin tapusu sizde iken ipotek işlemi yapılır ve borcunuza karşılık eviniz ipoteklenir. Bankadan alacağınız kredi tutarı veya satış tutarı kadar gerekli vade ve ödeme seçeneklerini size sunar, siz borcunuzu kapattığınız takdirde ipotek kalkar.

Bankaların vereceği kredi tutarı ise ihtiyacınıza, kredi puanınıza ve banka potansiyeline göre farklılık gösterir. Ayrıca çalışmış olduğunuz süre, işyeriniz ve geliriniz gibi seçeneklerde burada önemli rolü oynamaktadır. Dolayısıyla öncesinden kesin bir bilgi vermek imkansızdır. Ancak bankalar genellikle ihtiyaç kredisi ve konut kredisini beraber sağlayıp kişilerin ev sahibi olmasına yardımcı olmaktadırlar.

 

Bu makalemde size Ev Tapusu İle Ne Kadar Kredi Alınır? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum Ne Olmalı? başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu en az kaç olmalı ve kredi notu ile kredi çekme hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*