Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum Ne Olmalı?
Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum Ne Olmalı?

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum Ne Olmalı?

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum Ne Olmalı?

Ekonomilerde yaşanan dengesizlik ve gelirin yetersizliği sebeplerinden ötürü kişiler geçim zorluğu yaşamakta, her gün borç batağına saplanmaktadırlar. Dolayısıyla küçük ekonomiler yok olana kadar küçülmeye devam ederken büyük ekonomiler de karlılık sağlamaktadırlar.

Hal böyle olunca kişilerde kredi çekmek, bankalarla iç içe olmak durumunda kalıyorlar. Uzun yıllardır kredi notu sistemiyle hizmet vermekte olan bankalar, kişilere bireysel veya ticari faaliyetleri ötürü bankacılık faaliyetlerini konu edinen puanlama sistemi kullanmaktadırlar. Bu kredi sistemine göre bankalarla olan münasebetiniz geliriniz ve yaptığınız iş hatta diğer bankalarla daha önce bir sorun yaşayıp yaşamadığınıza kadar bilgileri içermektedir. Bu bilgiler ışığında olumlu sonuçlar ortaya çıkarabildiyseniz bankalar tarafından krediniz verilir. Ancak bankalar, kredi notunun yetersiz olduğunu düşündüğü kişilere kredi vermemektedir. Dolayısıyla bu durum kişiler tarafından soru işareti olarak kafalarda yer almaktadır. Peki kredi çekebilmek için kredi notu ne olmalıdır? Kişilerin kredi çekebilmeleri için genellikle 1000 puan ve üzerinde kredi notuna sahip olmaları gerekir ancak bu puan tamamen kredi çekebilmek için yeterli değildir. Kredi çekebilmek için çalıştığınız bir yerin olması, sigortalı olarak çalışıyor olmanız ve çekeceğiniz bu kredinin en alt limitteki taksit tutarı kadar borcu ödeyebilecek düzeyde olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla işsiz veya bu borcu geri ödeme gücünün bulunmadığı düşünülen kişiler incelenerek kredi çekme işleminden yararlandırılmamaktadır.  Bunlara ek olarak genellikle öğrencilere, bir yerde çalışmıyor olanlara ilk başvurularında red cevabı gelmektedir. Daha sonrasında ise herkese yapılmış bir genel çağrıyla mail olarak geri bildirim sağlanmakta veya telefon bankacılığıyla işlemler yürütülebilmektedir.

Bu makalemde size Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum Ne Olmalı? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Tüm Bankaların Kiralık Kasa Ücretleri başlıklı makalemizde bankalarda kiralık kasalar, KİRALIK KASA ve kiralık kasa ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*