Findeks kredi notu sorgulama

Findeks Kredi Notu Nedir Nasıl Sorgulama Yapılır-HIZLI YÖNTEMLER

Findeks Kredi notu; herhangi bir kişinin, bankalarla olan ticari ilişkileri sonrasında, borç ödeme zamanlarına uyup uymadığı, borçlanma miktarı, çekilen kredileri, vs. Gibi konuların ele alınarak değerlendirilmesi sonucunda, bu kişiye 0 ile 1900 araında verilen bir puandır. Bu puantaj sistemi Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ‘na ait olan Findeks tarafından oluşturulmuş ve hayata geçirilmiştir. Dolayısıyla asıl bilinen ismi Findeks kredi notudur.

Findeks kredi notunun önemli maalesef ilk etapta tüketiciler tarafından tam olarak anlaşılmadığı için pek ciddiye alınmamıştır. Ancak tüm bankaların bu sistemi dikkate alıp, kişilerin kredi notuna göre hareket etmeye başlamaları ile birlikte aslında ne kadar önemli olduğu görülmüştür. Ciddiye almayan kişilerin kredi notları ciddi anlamda düşüş yaşamış, bu kişlierin bankalardan kredi çekmeleri ve kredi kartı almaları konusunda sorunlar yaşanmıştır. Aynı alışkanlıkların devam etmesi halinde muhtemelen de sorun yaşanmaya devam edilecektir.

Findeks kredi notu sorgulama

Nasıl Sorgulama Yapılır

Kredi notu bu kadar önemli bir hale gelince ister istemez tüketiciler de kredi notunun kaç olduğu konusunda bir meraka giriyor. Tabii ki  kişilerin kredi notunu sorgulamalarının önünde herhangi bir engel yok. Sadece cüzi bir miktar ücret ödeyerek, ki bu ücret Findeks üyeleri için 4 TL + KDV ‘dir, kredi notlarını öğrenebiliyorlar.

Findeks ile Kredi Notu Sorgulama

Bunun için öncelikle Findeks ‘in internet sitesi olan www.findeks.com.tr adresinden kayıt yapmak (hemen sağ üstte ÜYE OL bölümünden) gerekiyor. Üyelik için tıkladığınızda; size kimlik bilgileriniz ile ilgili bazı hususlar sorulacak, daha sonrasında da forma yazmış olduğunuz cep telefonuna bir onay mesajı gönderilecektir. Onay kodunu da girdikten sonra artık üyelik tamamlanmış olacaktır. Üyeliğin tamamlanması ile birlikte Findeks hesabınıza yükleme yapıp, kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz.

Mobil Operatör Şirketleri Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

Bunun için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girip, TC kimlik numaranızı yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp doğum yılınızı (sadece yıl olacak) yazmanız ve 1122 ‘ye mesaj atmanız yeterli olacaktır. Bu sorgulama işlemini tüm operatörlerden aynı şekilde yapabilirsiniz. Yani Vodafone ve Turk Telekom aboneleri de aynı numaraya aynı bilgileri kısa mesajı atmak suretiyle kredi notu sorgulama işlemini yapmış olacaktır. Yapılacak sorgulama sonıucunda cep telefonunuza bilgi için yine kısa mesaj gönderilecek ve kredi notunuz size bildirilecektir. Bu işlem için tüm operatörlerce tahsil edilecek ücret 9 TL olacaktır.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Tüketiciler kredi notunu öğrendikten sonra da bu sefer ortadaki tablo ile kredi çekip çekemeyeceklerini merak etmektedir. Bu hususa cevaben de; kredi çekme konusunda bankada elinizi kolunuzu sallayarak işlemlerinizi halletmek istiyorsanız bunun için en az 1500 ve üzerinde bir kredi notunuzun olması gerekmektedir. Üst sınırı söyledikten sonra bir de alt sınır yazacak olursak; 1100 ve altındaki kredi notu sahipleri için tehlike çanlarının çalmaya başladığını söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir, Ne İşe Yapar? başlıklı makalemizde Kredi Kayıt Bürosu, Kredi Kayıt Bürosu hizmetleri ve Kredi Kayıt Bürosu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*