Hedge Nedir?
Hedge Nedir?

Hedge Nedir?

Hedge Nedir?

 

Birçok insan daha hedge’nin ne olduğu hakkında herhangi bir bilgisi yoktur. Çünkü ismi bile kulağa yakın gelmiyor. Hedge kelimesini duyunca hedge nedir? Diye hayretler soruyor olabilir.

 

           Hedge nedir? Diye soranlar ve merak edenler için hedge ellerinde bulunan yüklü miktardaki para, dolar, Euro, altın bulananların fiyatlarının düşmesi ya da yükselmesi ihtimallerine karşı risklerinin koruma altına alma işlemine hedge denilmektedir. Mevcut açık olan pozisyon kapatmadan önce tam tersine bir işlem yapılarak piyasada oluşabilecek risklere karşı kendi kendine koruma altına almasıdır aynı zamanda.

 

 Hedgeyi kimler yapabilir?

 

Hedge elinde yüklü miktarda parası olan herkes yapabilmektedir. Ayrıca forex piyasasında de hedge her daim yapılmaktadır. Ancak hedge işlemlerini en çok dövizciler ve kuyumcular yapmaktadır. Ayrıca hedge de bir de hedge fonu bulunmaktadır.

 

Hedge fonu nedir?

 

Katılma paylarında yalnızca nitelikli yatırımcılara özel satılmak üzere kurulan SPK adlı mevzuatından serbest yatırım fonu olarak nitelendirilen fonlara hedge fonu denilmektedir. Hedge fonunu yönetimi ve paranın toplanma şekli diğer yatırım fonları ile hemen hemen birbirine benzemektedir. Hedge fonu aslında korunma amaçlı fonlar olarak adlandırılmasına rağmen oldukça riskli bir yatırım işlemidir. Hedge fonunu ünlü fon yöneticileri yürütmektedir. Basit eğitim almış yöneticiler yürütememektedir.

 

Ayrıca hedge fonunda finansal kaldıraca göre dayalı girişken yatırım stratejileri oldukça fazladır. Hedge fonunun yöneten yöneticiler fonun ortağıdır. Yüksek getiri potansiyelleri bulunmaktadır. Bir de hedge fonu için yatırılan paraların belli bir süre fon hesabında çekilmeden b tutulması gerekmektedir. Bu süre en az bir yıl kadardır. Yani hedge fonuna para yatıran yatırımcı bir yıl parasını çekip kullanamaz. Çok hızlı bir şekilde büyüdükleri için yatırımcılarını ilgisini kolayca çekmişlerdir.

 

Hedge fonunda en önemli risk olarak ise yüksek kar elde etmek için yüksek kaldıraçlarla çalışıyor olmasıdır. Fon yöneticisi yapılan yatırımda karın %20 sini kendisi almaktadır. Aslında çok karmakarışık bir çalışma prensibi bulunmaktadır. Yapmış olduğu piyasa trendi, olay tabanlı, arbitraj olmak üzere 3 temel yatırım ve çalışma stratejisi bulunmaktadır. Finansal sistemde denge bozukluğu olabileceği için çok büyük oranda risk taşımaktadır. Hedgenin en önemli olumsuz etkisi ise yüksek risk içermesidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sera Kredisi başlıklı makalemizde denizbank, kredisi ve sera hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*