Sera Kredisi
Sera Kredisi

Sera Kredisi

Sera Kredisi

 

Seracılık nedir?

 

Sera, iklim koşullarının üretime engel olduğu geç sonbahar, kış ve erken ilkbahar dönemlerin de naylon ya da cam ile etrafı kapatılarak, gerektiği zaman içerden ısıtma yapılarak sebze ve meyvelerin üretimi için ortam sağlanan kapalı alanlardır. Sera da yaz meyveleri de dahil olmak üzere neredeyse her tür sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır.

 

 Seracılığın faydaları nelerdir?

 

Yağmur, kar gibi beklenmedik hava koşullarına maruz kalmadan sera da üretilen sebze ve meyveler, açık üretim ürünlerinden daha fazla elde edilir. Üretim için gerekli olan hava olayları üreticinin kontrolü altın da olduğu için beklenmedik bir olayla karşılaşma olasılığı daha az olup, pazardan istenilen üretimi gerçekleştirme oranı daha yüksektir.

 Sera sahiplerine ya da sera kurmak isteyenlere kredi imkânı!

 

2016 yılın da bazı kurumlar ve bankalar seracılık için üreticilere cazip imkânlar da bulunmaktadır. Üreticiye cazip gelen en güzel teklif ise 1 Kasım seçimlerin de Akp’nin söylemiş olduğu sera kredisi vaatleridir. Eğer Ak parti seçimi kazanırsa genç girişimcilere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi ile genç çiftçilere 30 bin TL hibe ile 70 bin TL faizsiz kredi vaatlerin de bulundular ve bu vaatler gençler arasın da büyük heyecan oluşmasına neden oldu. Bu kredi imkânlarına seracılık için de başvurulabilmektedir. Devletin sağlamış olduğu bu kredi çiftçinin ya da üreticinin yapacağı işin büyüklüğüne, türüne ve süresine göre değişmektedir.

 

Verilen bu vaatleri gerçekleştirecek olan kurum KOSGEB’tir. KOSGEB daha önceden de buna benzer sera kredisi imkânlarını halka sunmuştur. Daha önceden kadın çiftçiye 30 bin TL hibe 70 bin TL faizsiz kredi imkânı sunuldu ve şimdiki gençlere verilecek olan kredi ile benzerlik göstermektedir. Bu kredi imkânıyla gençler maddi durumlarını düşünmeden kolayca iş ortamına atılabilecek.

 

KOSGEB tarafından verilen bu krediyi daha faydalı kullanabilmek için Girişimcilik Destek Programlarına katılıp eğitim almanız gerekmektedir. Eğitiminiz tamamlandıktan sonra KOSGEB tarafından verilen bu kredi desteğinden faydalanabilirsiniz. Sizler de devletin sağlamış olduğu bu kredi desteklerinden faydalanabilir, sera kurabilir, seracılık ile ilgili gerekli yatırımlarınızı yapabilir ve birer üretici olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşleyen Teşebbüs Değeri Nedir? başlıklı makalemizde değeri, işleyen ve nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*