IBAN Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur?

IBAN sistemi ile birlikte kişilerin transfer işlemlerini yapması kolay olduğu gibi IBAN numarasından şube kodu nasıl bulunur gibi farklı sorular da ortaya çıkmıştır.

Özellikle uluslararası para transferlerinde ve bankalar arasında yapılacak transferde daha kolay bir şekilde işlemlerin tamamlanabilmesi adına IBAN sistemine geçilmiştir. Şu anda 33 Avrupa ülkesinde IBAN sistemi ortak bir şekilde kullanılmaktadır ve bu bakımdan IBAN ile birlikte büyük bir kolaylık sağlanmaktadır.

International Bank Account Number orijinal adının kısaltması olarak kullanılan IBAN, her kişiye özgüdür ve farklıdır. Bu bakımdan aynı IBAN numarasının kullanılması söz konusu değildir. Banka ve şube bilgilerine göre özel IBAN sistemleri hazırlanır ve kişilerin yeni hesap açılışı sırasında da bu IBAN numarası kişilere tahsis edilmektedir. IBAN numarası bu bakımdan özel bilgileri de içermektedir ve bu sayede IBAN üzerinden şube kodu bulma gibi işlemler kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

IBAN’dan Şube Bilgisi Alma

IBAN 26 numaradan oluşur ve başlangıçta TR olması zorunludur. Bu bakımdan kişiler TR sonrasındaki 26 numarayı IBAN olarak kullanabilmektedir. Bu bakımdan sizler de IBAN bilgisini görüntülemek için banka bilgilerinize göz atarak TR ile başlayan 26 numarayı alabilirsiniz. IBAN üzerinden şube bilgisini öğrenmek isteyen kişilerin de aşağıda yer alan görseli incelemesi gerekecektir.

1

Resimde de görüldüğü gibi kişilerin IBAN üzerinden yapacağı incelemelerde banka kodu, şube kodu gibi pek çok bilgiye erişim sağlaması mümkündür. Bu açıdan şube ya da banka bilgilerini öğrenmek istediğinizde IBAN numaranızı resimde görüldüğü gibi ayırmanız yeterli olacaktır. Tüm IBAN numaraları için bu sistem geçerli olduğundan dolayı isteyen herkes IBAN üzerinden ihtiyaç duyduğu tüm bu bilgileri öğrenebilir. IBAN üzerinden bu tip işlemlerin yapılması bilgi alınmasını sağlayacağı gibi IBAN için detaylı bir şekilde bu şilemlerini yapmak istemeyen kişiler için alternatif seçenekler de yer almaktadır. Bu bakımdan isteyen kişiler bu ek seçenekleri de kullanma imkanına sahiptir.

Banka Sistemlerini Kullanma

IBAN konusunda kişilerin yararlanabileceği önemli kaynaklardan birisi de bankalar tarafından oluşturulmuş durumdadır. Şu anda internet sitesi üzerinden hizmet veren bankaların büyük bir bölümü kişilerin IBAN sorgulama konusunda özel uygulamalar geliştirmiştir. Bu bakımdan ilgili uygulamaların kullanılması ile birlikte kişilerin şube kodu bulması da kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Sizler de IBAN sorgulama ve IBAN üzerinden şube kodu gibi bilgilerinize ulaşmak istiyorsanız, sunulan banka uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu hizmetler üzerinden yapacağınız işlemlerde herhangi bir sorun yaşanmadan bilgi almanız ve ihtiyaçlarınızı karşılamanız söz konusu olacaktır. Bu bakımdan büyük bir kolaylık sizler için sunulmuş durumdadır. Üstelik sunulan hizmetlerde ücret alınmadığından dolayı kişiler için büyük bir kolaylık da sağlanmaktadır. Sizler de bu IBAN hizmetlerini tercih ederek tek tek hesaplama yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda IBAN konusunda kişiler kolay bir şekilde işlem yapma yetkisine sahiptir sizler de belirtilen bilgiler doğrultusunda istediğiniz yöntemi tercih edebilir ve IBAN üzerinden hesaplamalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Nedir başlıklı makalemizde hisse, nedir ve senedi hakkında bilgiler verilmektedir.