Türkiye’nin Toplum Borcu Ne Kadar?

Türkiye’nin Toplum Borcu Ne Kadar?

Türkiye’nin toplam borcu özellikle son yıllarda en çok konuşulan konular arasında yer almaktadır. Yapılan resmi açıklamalarda Türkiye’nin toplam borcunun ne kadar olduğu ile ilgili çok olumlu rakamlar belirtilmiş olsa da bu tabloların tam aksi de iddia edilmektedir. Bu bakımdan Türkiye’nin toplam borcu konusunda doğru kaynaklara bakılması doğru rakamlara ulaşmasını sağlayacaktır.

2015 Tablosu Net

2015 yılının geride kalması ile birlikte yıl için yapılan güncelleme sonrasında ülkelerin ne kadar borcu olduğu ile ilgili detaylı bilgiler de paylaşılmış durumda. Bu bakımdan IMF tarafından paylaşılan raporlar Türkiye’nin toplam borcu konusunda da önemli veriler sunmaktadır.

Yapılan resmi açıklamalarda özellikle Türkiye’nin 285.6 milyar dolar seviyesinde bir borçla karşılaşacağı belirtildi. Bu bakımdan Türkiye IMF’ye borç konusunda şu anda yapılan ülkeler sıralamasında 26. sırada yer alıyor. Listenin en başında ise ABD’nin olması dikkat çeken detaylardan bir tanesi.

İlk Sırada ABD Var

Dünya genelinde IMF’ye borcu olmayan ülke sayısı oldukça az olurken Türkiye de yine bu sıralamada kendine yer bulmuş durumda. Üstelik 26.  sırada yer bulması Türkiye’nin borcunun ne kadar olduğunu da gözler önüne sermiş durumda. Türkiye’nin özellikle döviz kaynaklı borç durumunun arttığı belirtilirken döviz açığı ile birlikte 9 yıllık süre içerisinde borcun 226 milyar dolarlık bir artış yaşadığı belirtildi. Bu bakımdan açık 205 milyar dolar olarak açıklanmış olsa da yapılan son güncellemeler ile birlikte 431.2 milyar dolar olarak belirtilmiş durumda.

Bu bakımdan döviz açığı Türkiye’nin borcunun artmasının en önemli etkenlerinden birisi olarak görülüyor. Türkiye’nin toplam borcu noktasında 2016 ile 2014 yılları arasında yapılan değerlendirmelerde ise döviz açığının yüzde 110 oranına ulaştığı ve bu bakımdan giderek daha da yüksek bir borcun oluşmasına neden olunduğu belirtildi.

Varlıkların düştüğü bu süre içerisinde yeni gelişmelerin ve ekonomik kalkınmaların da hedefleri tutamaması nedeniyle ciddi bir kaybının yaşandığı belirtildi. Özellikle yabancı yatırımcıların ülkede yatırım yapmaması, Türkiye ekonomisine döviz girişini önlerken bu durum kuşkusuz toplam borcun sürekli artmasına ve döviz açığı ile birlikte önlenemez yükselişe sahip olmasına neden oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*