Karekodlu Çek Nedir, Nasıl Çalışır?

Karekodlu Çek Nedir, Nasıl Çalışır?

Karekodlu çek uygulaması Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş ve ilk kez ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. Kullanması zorunlu değildir fakat çek sahteciliğinin önüne geçilmesi adına çok güzel bir uygulamadır.

Devlet desteği ile hayata geçirilen bu uygulama çek ile çalışan şirket ya da esnaflar açısından oldukça iyimser karşılanmıştır. Karekodlu Çek Nedir, Nasıl Çalışır konusunda; Bankalar tarafından, şube ve banka bilgilerini, keşidecinin çek numarasını ve hesap numarasını içeren bir karekod basılmış çek uygulamasıdır. Bu kodun sorgulanmasıyla elde edilen bilgiler ışığında çek yapraklarının doğruluğu teyit edilebilmektedir. Ayrıca yine bu uygulama sayesinde çek kullanan kişilerin geçmiş dönemlerdeki çek kullanım performansı da görüntülenebilmektedir.

Karekodlu Çek Nedir, Nasıl Çalışır konusunun dışında ayrıca bu uygulamayı nasıl kullanabilirsiniz? İlk olarak çalıştığınız bankaya gitmeniz ve bu çek uygulamasını kullanmak istiyorum demeniz gerekir. Daha sonra sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler sunulacaktır. Üzerinde bulunan karekod sayesinde çek ve keşideciye ilişkin tüm bilgilere erişilmektedir. Bunu kullanmak için ayrıca akıllı bir cihazınızın olması gerekiyor. Bu cihazlara Findeks uygulamasını indirmeli ve üyelik işlemlerinin ardından kullanıma başlayabilirsiniz. İnternet üzerinden de bu uygulama indirilebilir ve kullanılabilir. Son zamanların en güzel uygulamalarından biri olan karekodlu çek, çek sahteciliğinin önüne geçilmesi için tasarlanmış ve oldukça başarılı bulunmuştur. Ülkemizde ve dünyada bir ilk olarak dikkat çektiğini de söyleyebiliriz.

Bu makalemde size Karekodlu Çek Nedir, Nasıl Çalışır?  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Finansbank Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde finansban paran cepte kredisi, finansbank hazır kredi başvurusu ve Finansbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.