Konut Kredilerinde Balon Tartışması

Konut kredilerinde tartışmalar 2006 yılında ABD mortgage kriziyle başlamaktadır. Mortgage sistemin çökmesi ve krizin tüm dünyaya yayılmasından sonra etkileri daha hala devam etmektedir. Bu krizle birlikte konut kredilerinde balon tartışması hız almaktadır. Konut kredilerinde balon var mı yok artık uzmanlar tarafından ön plana konulmaktadır. Bazı kesimlere göre konutlarda fiyatlar şişirilmektedir ve arz fazlası var şeklinde bir balon oluşturulmaktadır. Bu balonun patlaması ile birlikte sektör ve ekonomik büyük zararlar görecek düşüncesi yayınlaşmıştır. Bu düşüncenin tersini savunmakta olan kısma göre balon bulunmamaktadır. Nüfusların çoğalmasıyla beraber arsa kıtlığı ve inşaat malzemelerinin maliyetlerindeki artışlar nedeniyle konutlarda fiyat artışı normaldir. Hatta maliyet hesaplarına vurulduğu taktirde konut fiyatları olması gereken seviyenin altında kalmaktadır. Yaşam koşullarının değişmesi iş hayatına atılan kişilerin ulaşımlarını daha rahat sağlayabileceği yerler aramasını gerektirmektedir. Bunun yanında çocukların okula olan ulaşımlarının da düşülmesi gereken bir konu olarak algılandığından konutlara olan talepler daima yüksektir. Bunun gibi nedenlerden dolayı konut talebi fazla ve konut üretimi bunu karşılayabilecek bir seviye olmadığıdır. Bu düşüncede sektörde balon yok daha çok üretim yapılmalıdır mantığını getirmektedir.

Gayrimenkul sektöründe fiyat balonları olarak ABD, Japonya, İngiltere, Avusturalya, İsveç, İngiltere, İrlanda gibi gelişmiş ülkelerin olduğu düşünülmektedir. Başta da belirttiğimiz gibi 2006 yılında mortgage krizi nedeniyle balon varsa patlamasından dolayı ekonomilerin hatta dünya piyasalarının etkileneceği tedirginlik yaratmaktadır. Fakat ülkemizde olan gayrimenkul sektöründeki fiyat artışının tehlikeli bir durumun olmadığı, konut ihtiyacının karşılanması gerektiğidir.

 

Bu makalemde sizlere Konut Kredilerinde Balon Tartışması konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Whatsapp’tan Trafik İhbar Hattı başlıklı makalemizde istanbul emniyet müdürlüğü, istanbul ihbar hattı ve trafik ihbar hattı hakkında bilgiler verilmektedir.