Whatsapp’tan Trafik İhbar Hattı

Gün geçtikçe teknoloji çok fazla ilerlemektedir. Sosyal ağlar ve telefonda mevcut olan bazı kanallar ile iletişim ağı çok fazlasıyla genişledi diyebiliriz. Bunun farkına varan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Whatsapp’tan trafik ihbar hattı oluşturdu. İstanbul gibi metropol bir şehirde mobese kameralarının olmadığı ve görüş açıların düşük olduğu alanları düşünerekten böyle bir yöntemi hayata geçirdiler. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Whatsapp trafik ihbar hattı sayesinde sorumluluğunu bilen vatandaşlardan fotoğrafını çektiği veya videoya aldığı ihlal durumları 0552 155 0 155 ve 0 533 155 0 155 numaralı Whatsapp uygulaması aracılıyla bildirmelerini talep etmektedir.

Emniyet Müdürlüğü genelde tespit ettiği ihlaller için gerekli cezaları araç sahiplerine vererek daha dikkatli bir şekilde araç kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır. Whatsapp ihbar hattı da kameraların olmadığı ve görüş açılarının düşük olduğu alanlarda tespit edilen trafik ihalleri için uygulamayı başlatmıştır. Duyarlı olan vatandaşlar sayesinde daha yaşanılabilir bir ortam ve trafik çilesinin olmadığı şehir için üzerlerine düşen görevleri yerine getirme olanağı sağlamaktadır.

Belirtilen Whatsapp hattına gelen ihbarları Trafik polisleri değerlendirerek gerekli olan işlemleri yapmaktadırlar. Trafikte yaşanan felaketlerin olmaması, insanların sakat ya da ölümle neticelenen kazaların engellenmesini sağlamak amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün başlattığı uygulama duyarlı vatandaşlar tarafından desteklenmektedir. Trafikte gördükleri kusurlu ve hatalı işlemleri bildirerek örnek olmaktadırlar. Böylelikle trafiğin rahatlamasını ve kazaların engellenmesi hususunda fayda sağlamaktadırlar.

 

Bu makalemde sizlere Whatsapp’tan Trafik İhbar Hattı konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Merkez Bankasındaki KKB Kaydı Ne Zaman Silinir? başlıklı makalemizde merkez bankası, merkez bankası kayıtları ve merkez bankası kayıtları siler mi hakkında bilgiler verilmektedir.