Merkez Bankasındaki KKB Kaydı Ne Zaman Silinir?

Bankalar kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman öncelikler Kredi notunuz ve de KKB kaydınıza bakmaktadırlar. Merkez Bankasında oluşturulan KKB kaydı tüm bankaların, finans kurumların ve aracı kurumlar tarafından kredi kullanan kişileri bildirdikleri merkezdir. Ortak bir alt yapı olan bu kayıtlar kredi kullandırıldıktan sonra ve gecikme yaşanması şeklinde veri kaydına alınmaktadır. Fakat genelde aylık ve üç aylık dönemler içinde güncelleme yapılması gerekirken bazen yapılmamaktadır. Borcunuzu ödeseniz bile kaydınız duruyor olabilir. Bunun yanında borcunuzu zamanı geçirerek yasal yollardan kapatmanız durumunda sicil kaydınız 5 yıllık bir süre içerisinde silinmemektedir. Buna genelde halk arasında kara liste olarak adlandırılır. Kara listeden çıkmadan bankalardan kredi kullanmanız mümkün değildir. Merkez Bankasındaki KKB kaydı ne zaman silinir? KKB kaydınız dediğimiz gibi 5 yılsonunda silinmektedir. Daha öncesinde silinme imkanı ancak sicil affının gelmesi ile mümkündür. Kanun tasarısı olarak hazırlık yapılarak bir milletvekili tarafından meclise sunulması gerekmektedir.  Mecliste onaylanması durumunda sicil affı gelenek Merkez Bankasındaki KKB kaydınız silinmektedir. Yalnız burada bir husus var sicil affında genelde bölmeler olur yıl bazında veya kullanmış olduğunuz kredi durumlarına göre ayrım yapılmaktadır. Sizin göze alacağınız süre 5 yıldır bu nedenle yasal hesaplara düşmeye çalışmalısınız ve ödemelerinizi mümkün olduğu kadar düzenli yapmanız gerekir. Genelde kara listede olsanız bile borcunuz ödendi olarak gözükmektedir bazen bankalar inisiyatif göstererek sizin çalışma durumunuza göre kredi verebilirlerde.

 

Bu makalemde sizlere Merkez Bankasındaki KKB Kaydı Ne Zaman Silinir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bank Pozitif Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde bank pozitif, Bank Pozitif Kredi Başvurusu ve bireysel kredi hakkında bilgiler verilmektedir.