Konut kredisi hesaplama

Ekonomi uzmanlarının yapmış olduğu açıklama doğrultusunda Nisan ayı sonuna doğru ev kredisi hesaplama alanında düşüşlerin yaşanacağı belirlendi. Faizlerin %1’in altına düşeceğini belirten uzmanlar halk bankası, ziraat bank ve deniz bank gibi bankalardan alacağınız krediyi dosya masrafsız ve aidatsız olarak verileceğini açıkladı. Verilen krediler Her bütçeye uygun ödenekli olup herkesin yararlanabileceği fonda oluşturulacaktır.

Konut kredisi hesaplama

Ev alma süresince alacağınız konutun işlemlerini yapıp konut sahibi ile anlaşma sağladığınızda ev krediye uygun ise kredi başvuru işlemi gerçekleştirilir. Ev alımınız esnasında krediye uygun düzeyli olarak belirtilmekte ise o zaman her hangi bir bankanın şubesine başvurmanızda sakınca yoktur.

Satın alacağınız ev banka aracılığı ile evin değeri belirlenmesi için gönderilen eksperin incelemeleri sonrasında alınacak kredi oranı belirlenmektedir. Eksper ücreti ise 600 TL ile 1000 TL arasında olmaktadır. Satın alınacak olan eve eksper görevlileri gelerek tüm çevresel faktörleri incelemekte ve evin iç-dış yapısını detaylı bir şekilde rapor etmektedir. Eksper raporunda yazan incelemelere bağlı olarak bankanızın size ne kadar kredi verdiği belirlenmekte. Genel olarak yapılan gözlemlemeler sonucunda banka tutarı n %75’ini karşılamaktadır.

Ev satın almayı düşünüyorsanız kredi oranını da göz önünde bulundurarak %25- 30 arası peşinat birikimini bir kenarda bekletmelisiniz. Çünkü belirlenen ev fiyatlandırmasının dışında bankanızın size sağladığı krediden kalan açık ve tapu işlemleri için ekstra ödemeler olabilmekte.

Peşinat olmadan nasıl ev alınır?

Tüm işlemleriniz tamam lakin peşinatınız eksik veya kalan tutar değerlendirildiğinde peşinatınız oldukça az. O vakit önünüzde 2 seçenek bulunmakta. Eksperle anlaşmanız ve konutun değerinin yüksek gözükmesini sağlamak veya ev kredisini çekerken birde düşük faizli ihtiyaç kredisi çekmek olmaktadır. Ekstra kredi çekmeniz bütçenizin uygunluk durumuna göre tercih edilebilir. Lakin 2. bir kredi çekmeniz içinde kredi durumunuzun uygun olması gerekmektedir. Hem bütçeniz açısından hem de bazen bankalar ikinci kredi işlemlerinde sıkıntı yaratabilmekte.

60 ay vadeli ev kredisi

60 ay vade seçenekli olarak hesapladığımızda kredi oranı ve ödemeler ile ilgili düzenlemeler şu şekilde olmakta.

50 bin TL kredi için 16.666 TL peşinatınız olmalıdır

70 bin TL için ise 23 bin TL ev peşinatınız olması gerekmekte

133 bin TL için 33 bin TL peşinatınız olması gerekmektedir

150 bin TL. 200 bin TL ve 250 bin TL 60 aylık konut kredisi faiz oranı ve ödemeleri için bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir. Yukarıda yazan hesaplamalar ve peşinat oranları güncel oranlarda değişiklik göstermektedir. Kredi işlemleri ve güncel faiz oranları için bankacılık şubenizle irtibata geçiniz.

Eğer bütçenizi zorlamayacak derecede ise kısa vade seçenekleri ile tanımlanmış düşük faiz oranlı kredi seçeneklerini tercih etmenizi öneririz. Kısa vadeli olan ödemelerde faiz oranları daha düşük olmaktadır.

Konut kredisi çekmek isteyenlere öneriler

2016 faiz oranları ile ilgili en uygun kredi faiz oranını belirleyerek kredi işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Yapacağınız ödeme planları doğrultusunda bütçeniz bir yıl sonrasında daha uygun olacaksa esnek ödemeli ödeme seçeneğini tercih edip şimdi belirlediğiniz düşük oranlarda ödemelerinizi gerçekleştirip sonraki ödemelerde kalan ödeme tutarı hesaplanarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ödemelerinizi azaltmak için ara ödemeler yapmaya özen gösterin. Ara ara yapılan toplu ödemeler kredi faiz oranına etki sağlamaktadır.

Evinizi seçerken net kararlar verin ve eksper raporu hazırlamalarında da sizden 600 TL ile 1000 TL arası bir tutar talep edileceğini unutmayın. Eksper için ödenen ücretler geri iade edilmemektedir. Bu yüzden satın alacağınız evi iyi değerlendirmeli ve kesin karar verdikten sonra kredi işlemlerini başlatmalısınız.