Konut Kredisi Şartları

Konut Kredisi Şartları

 

Bir konut ya da ev almadan önce sıkı bir araştırma yapılmalıdır. Çünkü bazı bankalar size kredi verirken bazıları vermeyebilir. Konut kredisi şartları hakkında birkaç bankadan bilgi edinilmelidir. En uygun hangisi ise o seçilmektedir. Öncelikle bütçenizi göz önünde bulundurarak ona göre de doğru bir banka seçilmelidir. Konut kredilerinde ister sabit ister hareketli faiz sistemini kullanabilirsiniz. Hem hareketli faiz hem de sabit faiz kullanmak yine sizin elinizde olmaktadır.

 

Değişken faizli kredilerde eğer faizde bir değişiklik oluyorsa, artar ya da azalıyorsa bu müşterilere bildirilmektedir. Müşterilerine yazılı olarak bilgilendirme yapmaktadır. Ayrıca bankalarda kalıcı olarak da saklamaktadır. Kredi borcunun her ay düzenli ödenmesi gerekmektedir. Eğer krediyi ödeyemiyorsa hemen bankalar icra takibinde bulunmaktadır.

 

Diğer yandan da kefili varsa borçlar kefilinden de tahsis edilebilmektedir. Konut kredisi şartları dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Müşteri faiz oranlarında yapılandırma istiyorsa kredi tekrar yapılandırılması sağlanmaktadır. Sözleşme imzalandıktan sonra 14 gün içinde cayma hakkı bulunmamaktadır. Konut kredilerinde ödemelerin bir ya da birden fazla olacak şekilde verilen tarihten önce ödenmiş ise banka tarafından erken ödeme tazminatı istenebilir.

 

Konut kredilerinde üst üste 2 taksitte ödeme yapılmamışsa hemen banka uyarı vermektedir. Belli bir süre içinde ödenmek zorundadır. Bu sürede 30 gün olabilmektedir. Eğer bu süre içinde banka ödeme alamaz ise yasal işlemlere başvurabilir. Aynı şekilde kredi borcunun tamamının ödenmesini de istenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Menkul Kıymet Nedir başlıklı makalemizde borsa, kıymet ve menkul hakkında bilgiler verilmektedir.