Menkul Kıymet Nedir

Menkul Kıymet Nedir

 

            Menkul kıymet nedir? Açıklayacak olursak, menkul kıymet borsa piyasalarında para karşılığında alınıp satılan kâğıtlardır. Menkul kıymet olarak piyasada oluşan çok değişik kâğıtlar, evraklar vardır. Genel olarak hisse senedi diye adlandırılan kâğıtlar menkul kıymet evraklarına örnek olarak verilebilir.

 

Hisse senetlerinin yanında devletin belirli süreler aralığında geri ödemeli olacak şekilde ve belirlenmiş sabit faiz getirileri ile satılmak üzere çıkartılan tahviller, bonolar bulunmaktadır. Bu kâğıtların kendi aralarında farklılaşma gibi de özellikleri vardır. Bunlar hamiline veya kime verileceği belli olmadan verilecek şekilde çıkartılan kâğıtlardır.

 

Piyasada alım satımının çok fazla olduğu ve menkul kıymet borsasında satışı bulunan binlerce hisse senedi vardır. Hepsi de bir firmaya ait olan bu hisse senetlerinin borsada satılma şekli halka arz şeklindedir. Halka arzı yapan borsa değil hisse senetlerini çıkartan firmalardır. Firmalar sermayelerini arttırmak veya dolaşan varlıklarını arttırmak için hisse senedi çıkartarak menkullerini halka veya başka iştirakçilere satabilirler. Menkul kıymet nedir, ne için alınır bilmeden bu değerli kâğıtların alım satımı işine girmek kazancımızı riske etmemize neden olabilir.

 

Bunun için menkul kıymet borsasından alım satım işine girmeden, halka arz edilen senetlerden almadan önce senetlerini almayı düşündüğümüz firmanın sektörel durumlarını çok iyi analiz etmemiz gerekir. Firmanın kısa, orta ve uzun vadedeki yatırımlarının olup olmadığına bakmak, firmanın halka arz sebebini çok iyi araştırmak analizlerimizin aydınlatıcı sonuçlar vermesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Gecikme Faizi başlıklı makalemizde banka, faiz ve kartı hakkında bilgiler verilmektedir.