Kredi Kartı Gecikme Faizi

Kredi Kartı Gecikme Faizi

 

Günümüzde hemen hemen herkes kredi kartı kullanıyor. Doğru kullanımda çok iyi bir araç olan kredi kartları yanlış kullanımlarda ise sizi felakete sürükleyebilir. Örneğin; kart borcunuzu son ödeme tarihine kadar ödemez iseniz, bir sonraki hesap özetinizde kredi kartı gecikme faizi ile karşılaşacaksınız demektir. Bazı banka kartları asgari borç tutarının düzenli ödenmesi halinde faiz işletmeseler de, genelde kullanılan hemen hemen her kedi kartı, son ödeme tarihine kadar ödenmeyen borçlar için gecikme faizi uygular.

 

Kredi kartlarına uygulanan gecikme faizleri temel olarak ikiye ayrılır. Mevcut hesap özetinizdeki asgari ödeme tutarına kadar olan kısma gecikme faizi, Asgari ödeme dışındaki diğer borçları için ise akdi faiz uygulanıyor. Uygulanacak faiz oranları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenerek, 3 ayda bir güncelleniyor. 2016 ilk çeyrek faiz oranlarına bakacak olursak akdi faiz oranı aylık %2,02 olurken, gecikme faizi oranı aylık %2,52 olarak belirlenmiştir.

 

Bu oranlar doğrultusunda hesaplama yapılacak olursa, hiç ödeme yapmadıysanız ya da asgari borç tutarının altında ödeme yaptıysanız, kalan asgari borç tutarınıza %2,52 olan gecikme faiz oranından işlem yapılıyor. Asgari ödeme tutarının dışında kalan kredi kartı borçlarınız için ise %2,02 olan akdi faiz oranından işlem yapılarak, 30 gün için ödenmesi gereken toplam faiz oranı hesaplanıyor. Bulunan toplam faiz üzerine KKDF ve BSMV vergileri de eklenerek kredi kartı gecikme faizi ile birlikte toplam borç hesaplanmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan İş Bank çeyiz hesabı başlıklı makalemizde çeyiz hesabı, çeyiz hesabı katkı payı ve çeyiz hesabı ve ödeme planlaması hakkında bilgiler verilmektedir.