Yatırım Hesabı Nedir

Yatırım Hesabı Nedir

 

Paranızı değerlendirmek, birikim yapmak, yatırım araçlarını kullanarak para kazanmak istiyorsanız yatırım hesabı açmanı gerekir. Yatırım hesabı nedir, nasıl açılır, işletim ücretleri var mıdır gibi sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız okumaya devam edin. Yatırım hesabı bankaların müşterilerine sunmuş oldukları hizmetlerden biridir.

 

Mevcut paranıza vade oranları ile faiz kazandıran mevduat hesapları, altın alım satımı yapabileceğiniz altın hesapları, isteğiniz dahiliden ya da otomatik para biriktiren birikim hesapları, değişik yatırım araçlarını kullanabileceğiniz (fon, repo, hisse senedi vb.) hesaplar ve döviz hesapları yatırım hesabı nedir sorununa cevap olacak verilebilecek hesap tipleridir. Temelde ise yatırım hesabı repo, fon, hazine bonosu ve hisse senedi gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan hesabın adıdır.

 

Birçok yatırım hesabını açmak için internet ve telefon bankacılığı yeterlidir. Bazı yatırım hesaplarını açmak için ise şubeye gitmeniz ve istenilen evrakları ibraz etmeniz gerebilir. Yatırım hesaplarının bazıları ücretsiz olurken, bazıları ise ücretlidir. Bankadan bankaya değişen bu ücret ve kesintiler için kullandığınız bankadan bilgi alabilirsiniz. İşlem yapacağınız kurum ile sizin aranızda aracı bir olarak hizmet veren bankalar sizden saklama ücreti ve komisyon kesintileri gibi ücretler talep edebilirler.

 

Bu sebep ile yatırım hesabı açarken size sunulan sözleşmeleri çok dikkatli okuyunuz. Birikimleriniz en iyi şekilde değerlendirmek için, size en uygun hesabı seçmelisiniz. Detaylı bilgi ve yardım için bankanızın müşteri temsilcisiyle görüşüp, değerlendirme yapmanız yanlış bir adım atmanızı önleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Nedir başlıklı makalemizde hisse, nedir ve senedi hakkında bilgiler verilmektedir.