KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB bütçe imkânları dâhilinde işletmelerin ve girişimcilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur ve günün şartlarına uygun olarak hazırladığı kredi programları dâhilinde bankalar ile bir takım protokoller çerçevesinde tüketicilere kullandırır. Bu anlamda bankalar ile yapılan protokollerde hem taraflar hem de protokoldeki sorumlulukları; kredini vadesi, faiz oranları, ödeme şekilleri masraf ve her türlü giderleri için sürece imza atılır. KOSGEB Kredi Başvurusu ana para riski bankaya aittir ve yatırım ya da işletme sermayesi TL ya da döviz cinsinden sağlanır. Bunun yanında KOSGEB’in diğer masrafları da işletme tarafından karşılanmaktadır.

KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan bu kredi programlarının uygulanmasından önce KOSGEB komitesi kararı alınıyor. Bu kararda yer alan maddeler; verilecek desteğin geri ödemeli ya da geri ödemesiz olarak uygulanması, verilecek kredinin destek süresi ve destek oranları, işbirliği yapılacak olan kurumlar ve kredi destek üst limiti gibi konularda kadarlar alınır.

İşletmeler, kredi faiz desteğinde faydalanmak için başvurularını bizzat KOSGEB ile birlikte protokol imzalayan banka şubelerine web tabanlı olan bir sistem tarafından sunar. Banka şubesi de uygun buluğu kredi taleplerini sistem üzerinden KOSGEB’in başlangıç etabında ön onayını almak üzere işletmenin bağlı olduğu KOSGEB şubesine gönderir. Hizmet merkezi tarafından ön onayı alınan işlemlerin başvuruları da banka tarafından onayladığı süre içerisinde artık kredi hazırlanmış olacaktır. Ayrıca banka tarafından teyitleştirilmiş başvurular yine KOSGEB tarafından 5 iş günü içerisinde incelenir ve onaylanır. Başvuruda herhangi bir eksiklik görülüyorsa bu eksikliklerin giderilmesi talep edilir ya da direkt olarak reddedilir.

İlgili birim tarafından KOBİLERE kullandırılacak olan kredilerin ana para takibi ve tahsil sorumluluğu ise bankaya aittir. Banka kredinin takibini yaparken masraf, komisyon vs. adı altında KOSGEB’den farklı bir talepte bulunmaz. Ayrıca kullandırılacak olan kredinin takibine ilişkin tüm hususlar tarafların sorumluluklarını içeren bir yazı şeklinde protokollerde belirlenir. Daha sonra ise ilgili banka KOSGEB Kredi Başvurusu konusunda sonuç içeren bir dilekçe ile KOBİ’lerin kredisini tahsil etmek adına şubeden alınması gerektiğini hatırlatarak tüm işlemleri başarılı bir şekilde sonuçlandırır.

Bu makalemde size KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Emekli Kredisi başlıklı makalemizde emekli kredisi, iş bankası emekli kredisi ve iş bankası emekli kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.