Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi kullandınız ve ödemelerinizi yaparken zorlanmaya başladınız. Eğer kredi ödemelerinizi aksatırsanız zarar edersiniz faiz ödersiniz. En son aşama olarak yasal hesaplara kadar gitmektedir. Fakat ödemelerde zorlandığınızda alternatif seçeneklerden biri de kredi borcunuzu yapılandırmanızdır. Kredi borcu nasıl yapılandırılır ve neler yapmanız gerekiyor bakalım. Kredi borcu yapılandırma aslında bir nevi borç transferidir diyebiliriz. Taksitlerini ödemek zorunda olduğunuz kredi sizi zorluyorsa ve şuanda daha cazip koşullarla banka kredileri bulunmaktaysa kredi transferi yapabilirsiniz. Diğer bankaya müracaat ederek faiz oranları ve taksitleri hakkında bilgi alırsınız. Bu arada unutmamanız gereken bir husus bulunmaktadır. Taksitlerim düşük olacak diye masrafı fazla ödeyerek zarara da girebilirsiniz. Kredi yapılandırma hesaplaması size bir örnek verelim. Kredi faiz oranı %0.98 olan 120 ay vadeli 150.000.- TL konut kredisini A Bankasından aldığınızı düşünelim. Kredi aldığınız dönemde size en uygun kredi idi. Aylık taksitiniz 2.131,30 TL ve toplamda 255.756,56 TL ödeyeceksiniz. 12 ay boyunca kredi ödemesini yaptığınızda kalan borcununuz anapara üzerinden 141.622,33 TL’dir.

B Bankası ise siz 120 ay vadede %0.78 oranda faiz veriyor. Masraf ve diğer bankada bulunan krediyi ödemeniz gereken miktar 222.288,85 TL ve aylık taksitlerinizde 1.821,72 TL olacak fakat vadeniz bir yıl daha uzayacaktır. A Bankasının kalan kredi taksitli ödemesi şeklinde 230.180,40 TL olduğu için toplam ödemede 7.891,55 TL ve 1 yıl vade kazanmış oluyorsunuz.

Bu makalemde sizlere Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Banka Kredileri Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizde banka kredileri, Banka Kredileri Nasıl Hesaplanır? ve banka kredisi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.