Kredi Sicilinin Önemi Nedir?

Benim hiçbir şekilde kredi borcum bulunmamaktadır diyen kişiyi bulmak nerdeyse imkansızdır. Bankalar artık kredi vermeden önce kredi sicillerine bakmaya başladılar. Kredi sicilinin önemi nedir ve bankalar neden dikkat ediyorlar. Kredi sicili bankaların kurmuş olduğu KKB ve Merkez Bankasından takibi yapılmaktadır. Kredi sicilinizde tüm bankalardan kullanmış olduğunuz borçlarınız görülmektedir. Gelirinize göre risklerinizi de çok rahatlıkla ayırt edilebilmektedir. Kredi siciliniz ödeme düzenlerinizi gecikmiş olan taksit ödemlerini de bankaların görmesini sağlamaktadır. Ülkemizde bankalar kredi veya kredi kartı talebinde bulunduğunuz durumlarda kredi sicilinize bakmaktadır. Fakat birçok ülkede taksitli alışverişler ve diğer harcamalarınızda bile kredi siciline bakılmaya başlanıldı. Kredi Siciliniz temiz, ödemesi düzenli olana kişilere daha hızlı kredi kullanım imkanı sunulmaktadır. Ödemelerini düzensiz yapan kişilerin kredi onayları çıkmakla beraber kredi borç takibi altında olan kişilerin kredi talepleri genelde bankalar tarafından olumsuz olarak cevaplandırılmaktadır. Kredi risklerinize göre kredi notunuzda belirlenmektedir. Kredi riskinizin yanında kredi notunuzun da yüksek olması gerekiyor. Kredi sicilinizin düzgün olması için fazla kredi kullanmayın. Riskleriniz ne kadar düşük ve ne kadar az bankadan olursa siciliniz de o kadar iyi olur. Kredi borçlarınızı bir yerde toplamaya özen gösterin. Devamlı olarak aynı bankadan çalışın kredinizin yanında, mevduat hesaplarınızı, ödeme talimatlarınızı, faturalarınızı, EFT ve havalelerinizi bir bankadan yapmaya özen gösterin. Bankalar kredi notunuz ve kredi risklerinizin yanında sizin onlarla çalışıp çalışmadığınıza da dikkat etmektedirler.

Bu makalemde sizlere Kredi Sicilinin Önemi Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır? başlıklı makalemizde kredi borcu affı, Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır? ve kredi borcu yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.