Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır?
Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır?

Ekonomik açıdan ayakta kalmakta zorlanan bütçeler, günü kurtarmak en azından borcu ertelemek gibi sebeplerden ötürü anlık maddi kaynaklara yönelir, doğrudan doğruya bankalar ve kredi kartları ile muhattap olmak durumunda kalırlar. Ekonomileri dengede tutmak, bankaların verdiği kredi ve kredi kartlarıyla mümkün olmasa dahi, günü kurtarmak adına tercih edilen işlemler arasında yer alır.

Kredi kartları belirli faiz oranlarında geri ödemeli ve taksitlendirmeli olarak sunuldukları için ilgi çekiyorlar ancak,  kullanıcılardan da belirli miktarlarda kredi kartı aidatları talep ediyorlar. Bazen de bu tutarlar kullanıcıların hiç haberi dahi olmadan, kullanıcılardan çoktan alınmış oluyor. Bahsi geçen durum, kredi kartı kullanıcılarının banka ile yapmış oldukları sözleşmede açık ve görülebilir şekilde yer almak zorundadır. Sözleşmede belirlenmemiş, talep edileceği veya kesintiye uğratılacağı ifade edilmemiş bu tutarlar, kullanıcılardan alınamazlar. Geriye dönük dönemlerde kredi kartı aidatları ödemişseniz veya sizden kesintiler yapılmışsa, kredi kartı aidatları nasıl geri alınır şimdi onun üzerine konuşalım.

Öncelikle bu geri ödemeyi talep edebilmek için sözleşmede böyle bir ibarenin belirtilmemiş veya, belirtilen tutar ve tarihlere bir aykırılık yapılmış olması gerekir. Eğer böyle bir durum yok ise, geri ödemeyi bankaya bir dilekçe yazarak talep edebilirsiniz. Ayrıca bu işlemleri sizin adınıza yürütebilecek, profesyonel anlamda bu işlemleri yapan aracı kuruluşlara da başvurabilirsiniz. Ödemeler belirtilen ödeme kanalıyla veya kartınıza iade şeklinde de yapılabilir. Temelde dikkat edilecek nokta tabi ki imzalanmış olan kullanım sözleşmesidir.

 

Bu makalemde size Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır? başlıklı makalemizde geri ödeme, kredi dosya masrafları ve kredi dosya masrafları nasıl geri alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*