Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?
Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Gerek siyasi, gerekse ekonomik hareketlilik bazı dönemlerde, kitleleri maddi açıdan zora sokar. Bu dalgalanmalar her kesime etki etmese dahi, bütçe açısından küçük olan ekonomileri risk faktörüyle karşı karşıya bırakır. Dolayısıyla bu küçük ekonomiler ayakta durabilmek ve dalgalanmalara karşı dayanıklı olabilmek adına, ekonomik yardımlar almaya dolayısıyla da en yakın kuruluş olan bankalara müracaat etmek durumunda kalırlar. Bankalar belirli kredi olanakları ve vade imkânlarıyla daha önceden belirlenmiş faiz oranlarından kredi sağlarlar.

Bu kredileri verebilmek için dosya masrafı adı altında bir takım ücretler talep ederler. Bu dosya masrafı içerisinde kâğıt masrafı, vakit temini ve işlem ücreti gibi başlıkların maddi açıdan temini anlamına da gelir. Dolayısıyla dosya masrafı kişilerden temin edilmemesi gereken, ancak hemen hemen her banka tarafından alınmış ücretlerdir. Ödemiş olduğunuz kredi dosya masrafları nasıl geri alınır, gelin hep beraber öğrenelim.

Vatandaş olarak ödemiş olduğunuz dosya masrafını, ödediğiniz bankadan tazmin etme veya geri ödemesini alma olanağınız bulunmaktadır. Yapılması gereken işlem oldukça basittir. Ödemeyi almak istediğiniz bankaya, geri ödemeye sebep olan hususu, işlemi anlatacak detaylarıyla beraber bir dilekçe olarak yollamanız gerekmektedir. Dilekçeniz banka nezdinde onaylandıktan sonra, belirtilen kaynak ile veya banka üzerinde halen kayıtlı bir hesabınız var ise onun yoluyla tarafınıza iletilir.

Alacağınız geri ödeme, bankaya ödemiş olduğunuz kredi dosya masrafı kadar olmalıdır. Bankanın ödemeyi kabul etmemesi, yasalara karşı gelinmesi durumunda ise tazmin hakkınızı kullanarak şikâyetçi olabilir, maddi ve manevi yaptırım isteyebilirsiniz.

Bu makalemde size Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Öğrenci İçin En Uygun Kredi Kartı başlıklı makalemizde en uygun öğrenci kredi kartı, Öğrenci İçin En Uygun Kredi Kartı ve öğrenciye kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*