Kredi Kartı Numaraları Nedir, Neden Vardır?
Kredi Kartı Numaraları Nedir, Neden Vardır?

Kredi Kartı Numaraları Nedir, Neden Vardır?

Kredi kartı numaraları 16 haneli sayı dizinden oluşmaktadır. Bu numaralar kredi kartının ön kısmında ve altta yer almaktadır. Bu 16 hane tek başına bir şey ifade etmez ama parçalar böldüğümüzde anlamlı bir yapıya sahip olduğunu görürsünüz. Kredi kartlarındaki ilk sayı hangi ödeme sisteminin kullanıldığını anlatır. Daha doğrusu kartınız Visa mı Mastercard mı olduğunu gösterir. Visa kartlarda numara 4, Mastercard’lar da ise 5 ile başlamaktadır.

Kredi kartlarında numaralar birinci hanesi de dahil olmak üzere prefix denen ilk 6 hane hangi banka tarafından verildiğini belirtmektedir.  Bu 6 hane BIN (Bank Identification Number) yani kartı veren bankayı tanımlamaktadır. İlk 6 haneden sonraki 9 hane banka tarafından müşterilere atanan hesap numarasıdır. Bu haneler 0 ile 9 arasındaki sayılardan oluşmaktadır. Bu durumda yapılan kombinasyonlar banka başına 1 milyar olası hesap olması demektir. Bunun amacı aynı kredi kartı numarasının olma olasılığını imkansız hale getirmektedir. Kredi kartlarındaki son numaralar da check digit denilen bir güvenlik sayıdır. Bu sayı ile “Luhn” ya da “Mod 10” gibi algoratmik yöntemlerle kredi kartı numarasının geçerli bir sayı olup olmadığının kontrolü yapılmaktadır.

Kredi kartlarında ayrıca arkalarında da 3 haneli olarak güvenlik numarası bulunmaktadır. Böylelikle internet üzerinden yapılan işlemlerde de güvenlik sağlanması hedeflenmiştir. Kredi kartları her daim hayatımızın bir parçası olmaya devam etmektedir. Nakit yerine kullanılmakta ve aynı zamanda taksitli alışveriş yapılmasına da olanak sağladığından rahatlık vermektedir.

 

Bu makalemde sizlere Kredi Kartı Numaraları Nedir, Neden Vardır? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bireysel Krediler İzleme ve Tasfiye/ Tahsilat Yetkilisi başlıklı makalemizde bireysel krediler, Bireysel Krediler İzleme ve Tasfiye/ Tahsilat Yetkilisi ve kredi talepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*