Kredi Kartı Şifre Değiştirme

Kredi Kartı Şifre Değiştirme

Kredi kartları gelişen teknoloji ve artan bankacılık hizmetlerinin ürünü olarak ortaya çıkmış ve insanları para taşıma zorunluluğundan kurtarmış önemli bir araçtır. Buluş sayılabilecek nitelikte yüksek bilişim teknolojisi ürünüdür İçindeki çip sayesinde kullanıcısına ait bilgileri ve parasal bilgileri taşıyan akıllı karttır. Kredi kartları bu özelliği ile birçok insanın hayatının bir parçası olmuş durumda.

 

Büyük marketlerin yaygınlaşması, büyük alışveriş merkezlerinin çoğalması ve bunlarla birlikte tüm iş yerlerinde ve işletmelerde bankalara ait poslarla alışveriş imkânının bulunması sayesinde kredi kartları parası olmayanlara almak istedikleri için borç veren dost olmuştur. Borç yiğidin kamçısıdır diye meşhur sözümüzü hatırlarsak, kredi kartının yiğidin kamçısı olduğunu söyleyebiliriz. Dosta ve düşmana mahcup ve mağdur olmamak için güzel bir imkân, güzel bir yardımcı… Ancak bu yardımcının bize sağladığı avantajları kullanırken dikkat etmemiz gereken pek çok konu var.

 

Özellikle internet teknolojileri ile uyumlu olmasından dolayı kredi kartları birçok dolandırıcılık faaliyetlerinin de hedefi haline gelmiş durumda. Sahtekârlar ve dolandırıcılar insanların kredi kartı bilgilerini ele geçirerek kredi kartlarının içlerini boşaltarak insanlara zarar veriyorlar. Bunu önlemek için yapılabilecek kısa vadeli ve elimizde olan en büyük önlemlerden birisi kredi kartımızın şifresini kimsenin tahmin edemeyeceği şekilde belirlemektir. Kredi kartı şifre değiştirme işlemlerini belirli aralıklarla yaparak farklı şifreleri kullanmak ise ikinci tedbir olabilir. Şifreyi kimseyle paylaşmadan alışveriş yapmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir? başlıklı makalemizde kartı, kredi ve nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir