Kredi Notunu Etkileyen Faktörler
Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Notu Anlamı

Kredi Notu Anlamı

Kredi notu; bir borçlunun borcunu geri ödeyebilme kapasitesini veya borcunu geri ödeyememe riskini gösterir rakamlardır diyebiliriz. Bu kredi notu kişisel olduğu gibi devlet ve şirketler içinde geçerlidir.  Kredi notu anlamı nedir ve ne işimize yaramaktadır bakalım. Ülkemiz değil dünya içinde kredi piyasası gerek borca konu olan meblağlar açısından gerekse de içindeki kullanıcılar açısından çok büyük bir piyasadır. Binlerce bankanın, şirketin, yerel yönetimlerin, devletin ve şahısların bulunduğu piyasa taraflarından birini tanıması, tanınsa bile borcunu geri ödeyebilme riskini bilmesi çok zordur. Bu nedenden dolayı sermaye sahiplerinin ya da bankaların kredi verecekleri borçluları daha yakından tanıyabilmesi için kredi derecelendirme şirketleri şahıslara, devlete ve de şirketlere not vermektedir. Kredi notu 0 ile başlamakta ve 1900 ile de sona ermektedir. Kredi notunun yüksek olması, borçluların güvenilir olduğunu, borcun tahsilatında sorun yaşanma riskinin düşük olduğunu göstermektedir. Kredi notu düştükçe borcu ödememe durumunuz artmaktadır. Bu nedenle bazı bankalar kredi notu yüksek olan kişilere daha düşük faiz ile kredi notu düşük olanlara da daha yüksek faizle kredi kullandırmaktadır. Fakat tersini yapan bankalar ve aracı kurumlar ile de karşılaşabilirsiniz.

Kredi derecelendirmelerin öne çıkmış üç şirket bulunmaktadır. Moody’s, Fitch ve S&P olarak sayabiliriz. Tabi dünyada baz alınan bunlardan başka şirketlerde bulunmaktadır. Japonya’da JCR, Çin’de Dagong, Kanada’da Dominion ve ABD Egan-Jones gibi şirketlerdir.

 

Bu makalemde sizlere Kredi Notu Anlamı konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aktifleştirme başlıklı makalemizde fatura ödemeleri, internet şube ve kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Kredi Alabilir Miyim? | En Güncel Ekonomi Haberleri

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*