Kredi Notu Aralıkları Nelerdir?

Kredi Notu Aralıkları Nelerdir?

Bankalar tarafından kişilere kredi verilebilmesi için kişinin kredibilite adı verilen ve en temel anlamı itibariyle de kredi notu olarak bilinen puanlama türüne ve bu puanlama sisteminin not aralığına uygunluk aranır.

Kredi notuna ve puanlama türüne uygunluk ise bazı faktörler ile sağlanabilmektedir. Bu faktörler bankalar ile yaşadığınız problemlere veya olumlu ilişkilere, ticari işlemlerinize ve geçmişinize, gelirinize ve ödeme planlarınıza göre oluşturulmuş sınıflandırma olarak adlandırılabilir.
Bankalar nezdinde bir kişiye kredi talebi doğrultusunda kredi imkanı sunulabilmesi için bahsi geçen aralıklara uygun olması, diğer bilgileri de olumlu olarak bu puanlama türünde barındırması gerekir.

Kredi notu aralığı 0-1900 e kadar olan bir puanlama sistemidir. Bu sisteme göre 0-1100 arası tehlikeli grupta yer almaktadır. Dolayısıyla bankalar tarafından risk faktörünü en çok içeren kitleyi ifade eder.
1100-1500 arası olan kitle ise orta seviyeli risk grubuna dahil olan kitledir. Dolayısıyla kredi imkanından yararlanması muhtemel veya sıkıntılı bir sürece tekabül eder.
1500-1900 kredi notu aralığında yer alan kişiler ise bankalar açısından en uygun kredilendirilebilecek kitleyi ifade eder. Dolayısıyla gelirlerine ve istedikleri kredi türüne göre bir çok kredi imkanından yararlanabilirler. Bu kategorideki kitle riskin en az olduğu ve ödemeleri de sağlıklı olarak yapabilecek kişiler olarak ifade edilirler. Dolayısıyla kredi çekebilmek için bu seviyelerin farkında olmanız ve bankalar ile aranızı iyi tutmanız gerekmektedir.

Bu makalemde sizlere Kredi Notu Aralıkları Nelerdir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bana Kredi Çıkar mı? Kredi Notum Düşük başlıklı makalemizde Bana kredi çıkarmı, düşük kredi notu ile kredi çekilebilir mi ve kredi limiti hakkında bilgiler verilmektedir.