Ülkenin Kredi Notu Nasıl Belirlenir?
Ülkenin Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi Notu Arttırma

Kredi Notu Arttırma

Kredi talebinde bulunan kişilerin bazen kredi notu düşük çıkabilmektedir. Fakat kredi notu arttırma şekillerini uygulayarak kredi notunuzun daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. Kredi notu KKB ve TBB kurumları tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notunu hesaplama işlemlerinde diğer risklerinizi ödeme düzeniniz, borç durumu, kredi kartınızı, çektiğiniz kredi, kredi kartınızın limiti gibi durumlarda risk raporunuz göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi notunuz sabit bir puanlama değildir. Bankalarla olan ilişki durumunuza göre düşebilir yada yükselebilmektedir.

Kredi notunuz istediğiniz anda artmamaktadır. Kredi notunuzu yükseltebilmek için yapmanız gereken ilk işlem var olan borçlarınızın tamamını kapatmaktır. Kredi kartı ve kredi borcunuz haricinde fatura borçlarınızın da ödenmesi gerekmektedir. Faturalarınızın düzenli olarak ödenmesi sizin ödeme alışkanlıklarınızı ve kredi notunuzu etkileyen etkenler arasında yer almaktadır. Kredi notu aynı zamanda gerçekleştireceğiniz bankacılık işlemlerine göre de değişiklik göstermektedir. Puan türü şeklinde olduğundan borçlarınızı ödeyip beklemek kredi notunuzu arttırmaz. Kredi borçlarınızı ödedikten sonra yapacağınız doğru hamleler ile kredi notunuzu arttırabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra yapacağınız işlem ise yoksa düşük limitli bir kredi kartı edinmek ve bu kredi kartına ait borcu her ay düzenli bir şekilde ve tam bir şekilde ödeme sağlamaktır. Kredi notunuzu arttırmak istiyorsanız, kredi kartınızın aylık asgari tutarını değil tüm borcunu ödemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca kredi kartınızı hesap kesim tarihinden ödemek de kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır.

 

Bu makalemde sizlere Kredi Notu Arttırma konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Akbank Bireysel İşyeri Kredisi başlıklı makalemizde Akbank Bireysel İşyeri Kredisi, iskanı bulunan ve Kredi değerlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Kredi Notu Artırma – kredinotuhaberler

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*