Kredi Notu İtiraz

Kredi Notu İtiraz

Kredi notu artık hayatımızın vazgeçilmezleri ilk sırada yer almaktadır desek yalan olmaz. Bankadan kredi, kartı, senet ve çek işlemlerinde kredi notuna bakılarak uygulama yapılmaktadır. Bunun yanında artık taksitli eşyalar alırken bile kredi notunuza bakılmaktadır. Firmalar işyerlerine bayilik verdiklerinde, ticaret anlaşmalarında sözünüze ne kadar sadık olduğunuzu anlamak amacıyla kredi notu esas alınmaktadır.

Bankalardan daha önceki yıllarda kredi veya kredi kartı kullanmış olan kişiler olumlu ya da olumsuz bilgiler Kredi Kayıt Bürosu (KKB) üzerinde toplanmaktadır. KKB; tüm bilgilerinizi kredi hesabınızın kapanmasından itibaren 5 yıl, taksitlerinizi düzenli ödeme ve performans bilgilerini 36 ay, kredi veya kredi kartı başvuru kayıtlarınızın ise 6 ay süre ile saklamaktadır. Bu bilgileriniz ile bankaların kişilere kredi tahsisleri sırasında referans oluşturmasını sağlayan kaynaklardan biridir. Şuanda ülkemizde bulunan bankaları düşündüğümüzde 52 kuruluş bulunmaktadır. Bu bankaların yapıları da birbirinden farklı olup; 3’ devlet bankası, 12’si özel banka, 20’si yabancı banka, 13’ü kalkınma ve yatırım bankası, 4’ü de faizsiz katılım bankası olup, 32 bankada kapanmıştır. Tabi daha kuruluş aşamasında faaliyete hazırlanan bankalarda bulunmaktadır. Bu kadar fazla sayıda banka olması ve sizin çalışma durumunuza göre kredi notu ve risk bilgilerinizin paylaşıldığı sistemde hatalar ve de eksik bilgiler olmaktadır. Sizin işlemlerini yürütebilmeniz için hatalı bilgilerinizi ya da eksik bilgilerinizi sistemden düzeltmeniz gerekmektedir. Bunun için KKB’ nin sitesinde yer alan MİDES (Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi) bulunmaktadır. Kredi başvurusunuz reddedilmiş ise geçmiş dönemlerinize ait bilgilerinizin eksik ya da yanlış istihbarat alındığını düşünmeniz durumunda itiraz yapabiliyorsunuz. İtiraz yapabilmeniz için elinizde en fazla bir aylık kredi notu raporu ya da raporun üzerinde yer almakta olan referans numarasının olması gerekmektedir. Kredi notu hatalı diye direkt olarak sisteme müracaat edemezsiniz. Kredi notunuzu alabileceğiniz sitelere veya bankalara müracaat ederek belli bir ücret karşılığında belgenizi alabilirsiniz.

MİDES ne anlama geliyor ve yapabileceğimiz işlemler şöyle bir bakabiliriz. Kredi Kayıt Bürosunun müşteri ve bankaların itiraz – teyit işlemleri için kısaca MİDES (Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi)  adında bulunan itiraz ve değerlendirme sistemidir. İtirazlarınıza çok kısa sürelerde yanıt veren bu sistemin kullanılabilmesi için yukarıda belirttiğimiz gibi 1 aylık bir kredi notunun olması gerekmektedir. MİDES sistemi üzerinden yapabileceğiniz işlemler risk raporu teyit, risk raporu itiraz girişi ve risk raporu itiraz sorgulamasıdır.

Risk raporu teyit alanı kredi notu raporunun doğru olduğunuz teyit etmek için kullanılır. Risk raporu itiraz girişi ise risk raporunun referans numarası şeklinde itirazın girildiği alandır. Risk raporu itiraz sorgulama alanı ise girilmiş olan itirazların sonucunu görmek amacıyla kullanılmaktadır.

Kredi notunuzu MİDES sistemine banka şubesi aracılığı ile de itiraz edilebilmektedir. Bankalar bireysel müşterilerin kullandığı sistemin aynısı itiraz için kullanmaktadır. Şahsi olarak itiraz etmenizin veya banka şubesi ile itiraz etmenizin bir farkı bulunmamaktadır. Bankalar size göre daha kolay referans numarası alabildiklerinden işlemleri biraz daha kolaydır. Birde bankaya kredi başvurusu yapan kişilerin işlemleri sistem tarafından yürütülmektedir. Bankadan kredi notunuzun düzeltilmesi için rica etseniz de size çok yardımcı olmayabilirler.

Birde şöyle bir durum bulunmaktadır. Genelde sisteme girişler ve finansal geçmişiniz de baz alınarak kredi notunuz belirlenmektedir. Birçok unsurun bir araya gelmesi ile ortaya çıktığından MİDES itiraz etseniz bile düzelme olmayabilir.

Bu makalemde sizlere  Kredi Notu İtiraz konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Citibank Bireysel Krediler başlıklı makalemizde bireysel bankacılık ürün ve hizmetleri, bireysel kredi ve Citibank hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments

  1. By mustafa

    Cevapla

  2. By muserref

    Cevapla

  3. Cevapla

  4. By Gülçin karderin

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir