Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Nedir?

Haberleri dinlerken, gazete okurken veya bankalarla ilgili konular olduğunda çok sık duyduğumuz bir harfler topluluğu olarak TMSF duymaktayız. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kelimelerinin kısaltılması TMSF’ dir. Tasarruf sahiplerinin haklarını yolsuzluk, usulsüzlük gibi sebeplerden korumak amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur. İlk kurulduğunda T.C. Merkez Bankası bünyesinde iken şuanda Başbakanlık’ a bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

TMSF; 1960 ve 1983 yılları arasında Bankalar Tasfiye Fonu olarak faaliyet göstermiştir. Kuruluşuna baktığımız zaman ise 1933 yılında Mevduatı koruma kanunu, 1960 yılında Bankalar Tasfiye Fonu ve 1983 yılında da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu şeklindedir. Devlet kurumu olarak geçmekte olup özerk statüsünde yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere bankalarda ve aracı kurumlarda bulunan mevduatı korumak amacıyla faaliyetine başlamıştır.

TMSF’ nin bünyesinde şuanda 3 banka bulunmaktadır. Adabank, Bank Asya ve Birleşik Fon Bankası’dır. Adabank 2004 yılında Uzan Grubu’na ait tüm şirketlerle beraber olarak TMSF tarafından el konulmuştur. Bank Asya; ülkemizde faaliyet gösteren devlet bankasıdır. Altıncı özel finans kurumu olarak 1996 yılında faaliyetine başlamıştır. 2005 yılında ‘Asya Finans Kurumu A.Ş.’ olan şirket unvanını ‘Asya Katılım Bankası A.Ş.’ olarak değiştirilmiştir. 2015 yılının Şubat ayında TMSF şirket yönetiminin %63’üne el koymuş olup, 29 Mayıs 2015 tarihinde ise bankanın tamamına el koymuştur. Birleşik Fon Bankası; 1958 yılında Çaybank olarak çay üreticilerine destek vermek amacıyla kurulmuştur. 1992 yılında Derbank, 1997 yılında Bayındır Grubu bünyesinde Bayındırbank olarak isim almıştır. 7 Aralık 2005 tarihinde ise Birleşik Fon Bankası adını olarak TMSF devredilmiştir. Birleşik Fon Bankası’nın yönetim, temettü ve deneti hariç hakları TMSF’de bulunmaktadır.

TMSF’nin görev ve yetkilerine baktığımızda şu şekilde sıralayabiliriz. Bankalarda bulunan tasarruf mevduatını sigorta etmektedir. Sigorta kapsamında bulunan mevduatları izlemek, fon mevcudunu değerlendirmek ve yönetmektir. Bankacılık işlemleri yapma veya mevduat kabul etme izinleri kaldırılan bankaların, denetimini ve yönetimini üstelenmektir. En son olarak mevduat sahiplerine sigorta kapsamında bulunan mevduatlarını doğrudan veya ilan edeceği banka aracılığı ile ödemektir.

Tasarruf mevduatı ve katılım fonu sigortası; mevduat ve katılım fonu toplamaya yetkili olan mevduat ve katılım bankalarının BBDK tarafından faaliyet izinlerinin kaldırılması durumunda mevduat ve katılım fonu hak sahiplerinin tehlikede kalacağı payların devlet veya TMSF tarafından kısmen ya da tamamen ödenmesinin garanti altına alınmasını sağlamaktadır.

Genelde bankalarda ve katılım fonlarında mevduatlarını değerlendiren kişiler bankada yatırımlarını değerlendirirken mevduatlar ve katılım fonlarının sigorta kapsamında olup olmadığını merak etmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren bir kredi kuruluşunun yurt içi şubelerinde gerçek kişiler adına açılan ve çek keşide edilmesi dışında ticari işlemlere konu olmayan döviz, TL ve de kıymetli maden cinsinden tasarruf mevduatı hesaplarının anaparaları ila bu hesaplara ilişkin faiz reeskontları toplamı, katılma hesapları birim hesap değerleri ve özel cari hesapların 100.000.-TL kadar olan kısmı sigorta kapsamında yer almaktadır.

Ülkemizde faaliyet gösteren kredi kuruluşlarının yurt dışında bulunan şubelerindeki açılan mevduat, katılım ve özel cari hesapları sigorta kapsamına girmemektedir.

TMSF sigorta kapsamında merak edilen bir diğer hususta üzerine bloke konulan hesaplarda zamanaşımı süresinin nasıl işlediğidir. Bu durumlarda zamanaşımı bloke konulduğu tarihte durmaktadır. Zamanaşımı süresi ise bu hesaplardaki blokenin kaldırıldığı tarihten itibaren tekrar işlemeye başlamaktadır.

Bu makalemde sizlere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu İtiraz başlıklı makalemizde kredi başvurusu, Kredi Kayıt Bürosu ve kredi notu itiraz hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments

  1. By Ayşegül yar

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir